Aktualitet

E shtunë, 24 Shkurt, 2024
E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Aktualitet

Angli / Komuniteti shqiptar ndihmon bashkatdhetarët në nevojë

Pandemia COVID-19 mbërtheu shpejt Anglinë ku deri tani numri...

15 shoqata nga Diaspora letër Merkelit për Kosovën mes pandemisë dhe politikës

Pesëmbëdhjetë shoqata nga Diaspora i janë drejtuar me një...

Japoni / Profesori shqiptar flet për situatën e shkaktuar nga COVID-19

Profesori shqiptar Medlir Mema, nga “Tokyo International...

Urdhri / Karantinë e detyrueshme nëse udhëtoni në Gjermani

Ambasada Shqiptare në Gjermani ka bërë të...

Ambasada zviceriane, ndihma për shëndetësinë shqiptare

Ambasada e Zvicrës në Tiranë i është bashkuar përpjekjeve...

Gjermani / COVID-19, Mjeku Besmir Elmazi tregon si nisi “epidemia e skiatorëve”

Mjeku Besmir Elmazi nga Prespa e Maqedonisë së Veriut...

Të bllokuarit jashtë vendit, të hënën publikohet plani për riatdhesimin

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se duke...

COVID-19 / IOM thirrje për mbrojtjen e puntorëve migrantë

Situata e vështirë e krijuar në gjithë botën ka...

Dr.Hektor Grazhdani: Nga virusi mbrojnë edhe maskat artizanale e syzet e diellit

Mjeku shqiptar në Itali, Dr. Hektor Grazhdani,...

Spanjë / Arben Merkoçi: Nuk mund të presim gjithçka nga shkenca

Akademiku shqiptar Arben Merkoçi, kimist i specializuar...

Angli / Komuniteti shqiptar ndihmon bashkatdhetarët në nevojë

Pandemia COVID-19 mbërtheu shpejt Anglinë ku deri tani numri...

15 shoqata nga Diaspora letër Merkelit për Kosovën mes pandemisë dhe politikës

Pesëmbëdhjetë shoqata nga Diaspora i janë drejtuar me një...

Japoni / Profesori shqiptar flet për situatën e shkaktuar nga COVID-19

Profesori shqiptar Medlir Mema, nga “Tokyo International...

Urdhri / Karantinë e detyrueshme nëse udhëtoni në Gjermani

Ambasada Shqiptare në Gjermani ka bërë të...

Ambasada zviceriane, ndihma për shëndetësinë shqiptare

Ambasada e Zvicrës në Tiranë i është bashkuar përpjekjeve...

Gjermani / COVID-19, Mjeku Besmir Elmazi tregon si nisi “epidemia e skiatorëve”

Mjeku Besmir Elmazi nga Prespa e Maqedonisë së Veriut...

Të bllokuarit jashtë vendit, të hënën publikohet plani për riatdhesimin

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se duke...

COVID-19 / IOM thirrje për mbrojtjen e puntorëve migrantë

Situata e vështirë e krijuar në gjithë botën ka...

Dr.Hektor Grazhdani: Nga virusi mbrojnë edhe maskat artizanale e syzet e diellit

Mjeku shqiptar në Itali, Dr. Hektor Grazhdani,...

Spanjë / Arben Merkoçi: Nuk mund të presim gjithçka nga shkenca

Akademiku shqiptar Arben Merkoçi, kimist i specializuar...

Të fundit

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...

Pushtimi turk i baladave shqiptare!

Çfarë ndodhi me baladën e mrekullueshme “Sytë e tu” të Frederik Ndocit? Përse u shua balada e pavdekshme “Kur një ditë të kthehesh ti”...

Poetja Irma Kurti botohet në gjuhën spanjolle në Kolumbi

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti boton në Kolumbi përmbledhjen e saj me poezi në gjuhën spanjolle të titulluar: “Un pétalo de flor” (Një petël...

“Dialogu Letrar Midis Italisë dhe Shqipërisë” sipas shkrimtarëve Vera Bekteshi dhe Liridon Mulaj

Takimi “Letërsia Shqiptare dhe ura gjeneracionale, midis Italisë dhe Shqipërisë” u zhvillua mbrëmjen e djeshme në librarinë Tirana Times. Shkrimtarja Vera Bekteshi dhe autori...