Aktualitet

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

Aktualitet

Rinis sot transporti ndërkombëtar detar i pasagjerëve

Drejtoria e Përgjithshme Detare në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës...

Kanada/ Ana Golja: Si më frymëzoi stërgjyshja ime shqiptare për të bërë një film

Publiku shqiptar do të dëgjonte për herë të parë...

Historike / Shqiptarët e Luginës së Preshevës marrin katër mandate në Parlament

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë në detyrë Gent Cakaj...

Berat Gjimshiti rikthehet me gol në Serie A

Berat Gjimshiti është autori i golit të parë për...

Dita Ndërkombëtare e babait, Dua Lipa bën urimin e veçantë Dukagjinin

21 qershori njihet si Dita Ndërkombëtare e babait. Në këtë...

Historia / Shqiptarja në SHBA: Çdo të thotë të jesh në një martesë ndër-racore

Jonida Spahija dhe bashkëshorti i saj Nnamdi Nawachukwu (Nuaçuku)...

Tradita e vjetër e gdhendjes së gurit

Tradita e gdhendjes së gurit dhe ndërtimeve me gurë...

QSPA marrëveshje bashkëpunimi me bibliotekën e Kosovës

Në mjediset e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”...

Covid-19 / Si do t’i mbijetojë turizmi pandemisë?

Aventurat e huaja, eksplorimi dhe hedonizmi janë në pritje....

The litterary Gazette: Ali Pashë Tepelena, njeriu me kujtesë të jashtëzakonshme

“La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit...

Rinis sot transporti ndërkombëtar detar i pasagjerëve

Drejtoria e Përgjithshme Detare në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës...

Kanada/ Ana Golja: Si më frymëzoi stërgjyshja ime shqiptare për të bërë një film

Publiku shqiptar do të dëgjonte për herë të parë...

Historike / Shqiptarët e Luginës së Preshevës marrin katër mandate në Parlament

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë në detyrë Gent Cakaj...

Berat Gjimshiti rikthehet me gol në Serie A

Berat Gjimshiti është autori i golit të parë për...

Dita Ndërkombëtare e babait, Dua Lipa bën urimin e veçantë Dukagjinin

21 qershori njihet si Dita Ndërkombëtare e babait. Në këtë...

Historia / Shqiptarja në SHBA: Çdo të thotë të jesh në një martesë ndër-racore

Jonida Spahija dhe bashkëshorti i saj Nnamdi Nawachukwu (Nuaçuku)...

Tradita e vjetër e gdhendjes së gurit

Tradita e gdhendjes së gurit dhe ndërtimeve me gurë...

QSPA marrëveshje bashkëpunimi me bibliotekën e Kosovës

Në mjediset e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”...

Covid-19 / Si do t’i mbijetojë turizmi pandemisë?

Aventurat e huaja, eksplorimi dhe hedonizmi janë në pritje....

The litterary Gazette: Ali Pashë Tepelena, njeriu me kujtesë të jashtëzakonshme

“La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...