Aktualitet

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

Aktualitet

Teatri Kombëtar / Mbrëmje poetike me artistë që jetojnë në Itali dhe Francë

Teatri Kombëtar prej disa javësh po vazhdon me programin...

Itali / Nga 15 qershori nisin fluturimet pa kufizime

Qeveria italiane ka vendosur të heqë detyrimin e distancës...

Shqiptarët në Budapest dhe Hungari në betejën ndaj Koronavirusit

Musa Ahmeti, Profesor Doktor i Shkencave të Mesjetës nga...

Britani / Mjeku shqiptar: Kundër Covid po testohet vaksina e Ebolas

Kristo Papa, është kardiokirurg shqiptar nga Vlora, që jeton...

Histori suksesi / Artisti shqiptar kandidat për çmimin prestigjoz

Agim Sulaj është piktor dhe karikaturist shqiptar që jeton...

Historia e shqiptarëve të Rumanisë

Shqiptarët e Rumanisë janë një pakicë etnike që, sipas...

Greqia hap kufijtë, por ndryshon planin për Shqipërinë

Ndryshon plani i qeverisë greke, për udhëtarët shqiptarë drejt...

SHBA / Mark Gjonaj me bizneset e vogla të komunitetit për problemet post Covid

Mark Gjonaj, kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe...

Greqi / Kori “Armonia” një koncert falenderimi për stafin e spitalit në Selanik

Kori "Armonia" e Selanikut është i veçantë për faktin...

Komisioni Evropian për Ballkanin: Në 1 korrik të hapen kufijtë

Komisioni Evropian rekomandon hapjen graduale të kufijve të jashtëm...

Teatri Kombëtar / Mbrëmje poetike me artistë që jetojnë në Itali dhe Francë

Teatri Kombëtar prej disa javësh po vazhdon me programin...

Itali / Nga 15 qershori nisin fluturimet pa kufizime

Qeveria italiane ka vendosur të heqë detyrimin e distancës...

Shqiptarët në Budapest dhe Hungari në betejën ndaj Koronavirusit

Musa Ahmeti, Profesor Doktor i Shkencave të Mesjetës nga...

Britani / Mjeku shqiptar: Kundër Covid po testohet vaksina e Ebolas

Kristo Papa, është kardiokirurg shqiptar nga Vlora, që jeton...

Histori suksesi / Artisti shqiptar kandidat për çmimin prestigjoz

Agim Sulaj është piktor dhe karikaturist shqiptar që jeton...

Historia e shqiptarëve të Rumanisë

Shqiptarët e Rumanisë janë një pakicë etnike që, sipas...

Greqia hap kufijtë, por ndryshon planin për Shqipërinë

Ndryshon plani i qeverisë greke, për udhëtarët shqiptarë drejt...

SHBA / Mark Gjonaj me bizneset e vogla të komunitetit për problemet post Covid

Mark Gjonaj, kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe...

Greqi / Kori “Armonia” një koncert falenderimi për stafin e spitalit në Selanik

Kori "Armonia" e Selanikut është i veçantë për faktin...

Komisioni Evropian për Ballkanin: Në 1 korrik të hapen kufijtë

Komisioni Evropian rekomandon hapjen graduale të kufijve të jashtëm...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...