Aktualitet

E mërkurë, 24 Korrik, 2024
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Aktualitet

SHBA/ Nga bimët medicinale deri tek vajrat, 5 eksportet më të mira të Shqipërisë

Bimët medicinale dhe aromatike (MAP) janë produkti më i...

Tekstet Mësimore për Diasporën/ Mblidhet Komisioni i Përbashkët Shqipëri-Kosovë

Sot, në Qendrën e Botimeve për Diasporën, u zhvillua...

SHBA / Artisti shqiptar intervistë në “Forbes”, tregon bashkëpunimin me Sting

Reperi i njohur shqiptar me famë botërore Labinot Gashi...

Brazil / Adriana Matoshi vlerësohet aktorja më e mirë në festivalin ‘Fantaspoa’

Filmi debutues i Antoneta Kastratit, ‘Zana’, që pati premierën...

Austri 1927, studentët shqiptarë kërkonin ndihmë për botimin e “Djalëria”

Në vitin 1927, me anë të një letre, shoqëria...

Udhëtim drejt Italisë?! Çfarë duhet të dini….

Pandemia e shkaktuar nga virusi COVID-19 ka ndryshuar shumë...

SHBA / Ansi Agolli “shkëlqen” në kampionatin amerikan

Mosha për të është thjesht një numër, Ansi Agolli...

Ndërron jetë “Partizani i vogël Velo”, heroi që doli partizan 12-vjeç

Është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare Konstandin Ropi,...

Elina Duni interpreton live në BBC

Elina Duni, këngëtarja shqiptare në Zvicër, ndanë me publikun...

Aeroporti “Nënë Tereza” konfirmon fluturimet për nesër

Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” njoftoi se janë konfirmuar për...

SHBA/ Nga bimët medicinale deri tek vajrat, 5 eksportet më të mira të Shqipërisë

Bimët medicinale dhe aromatike (MAP) janë produkti më i...

Tekstet Mësimore për Diasporën/ Mblidhet Komisioni i Përbashkët Shqipëri-Kosovë

Sot, në Qendrën e Botimeve për Diasporën, u zhvillua...

SHBA / Artisti shqiptar intervistë në “Forbes”, tregon bashkëpunimin me Sting

Reperi i njohur shqiptar me famë botërore Labinot Gashi...

Brazil / Adriana Matoshi vlerësohet aktorja më e mirë në festivalin ‘Fantaspoa’

Filmi debutues i Antoneta Kastratit, ‘Zana’, që pati premierën...

Austri 1927, studentët shqiptarë kërkonin ndihmë për botimin e “Djalëria”

Në vitin 1927, me anë të një letre, shoqëria...

Udhëtim drejt Italisë?! Çfarë duhet të dini….

Pandemia e shkaktuar nga virusi COVID-19 ka ndryshuar shumë...

SHBA / Ansi Agolli “shkëlqen” në kampionatin amerikan

Mosha për të është thjesht një numër, Ansi Agolli...

Ndërron jetë “Partizani i vogël Velo”, heroi që doli partizan 12-vjeç

Është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare Konstandin Ropi,...

Elina Duni interpreton live në BBC

Elina Duni, këngëtarja shqiptare në Zvicër, ndanë me publikun...

Aeroporti “Nënë Tereza” konfirmon fluturimet për nesër

Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” njoftoi se janë konfirmuar për...

Të fundit

Cilat fjalë ka “vjedhur” greqishtja nga gjuha shqipe?

Shumë herë është thënë se huazimi gjuhësor, pra procesi në të cilin një gjuhë merr elemente (në thelb fjalë nga fjalori ) nga një...

Tifozët anglez këndojnë në The Oak Pub “Shqipëri o nëna ime”!

Historikisht anglezët janë shquar për traditën e tyre të pub-eve. Ashtu sikurse ballkanasit kanë bujtinat të europianizuara në agroturizëm. Pub-et janë epiqendra e dëfrimit,...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit të Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, mësuesit shqiptarë të diasporës shprehin zhgënjimin për moslejimin e pjesëmarrjes...

Ambasadorja zvicerane kërkon votën e diasporës nga Pogradeci

Ambasadorja zvicerane Ruth Huber, ka folur gjatë një interviste të dhënë nga Pogradeci, në lidhje me kodin zgjedhor dhe votën e diasporës. Huber theksoi në...

PS dhe PD bien dakord “në parim” për votën e diasporës

Maxhoranca dhe opozita kanë arritur dakordësinë në parim për votën e diasporës për zgjedhjet e vitit 2015. Në një prononcim për media në përfundim të...