Aktualitet

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

Aktualitet

Shqiptarët në Finlandë dhe beteja e shtetit skandinav ndaj CoVid-19

Arbër Mehmeti, specializant në Shëndetin Publik nga Universiteti i...

111 vite nga botim i parë i gazetës “Bashkim i Kombit”

111 vjet më parë u botua për herë të...

Përballimi i situatës së Covid-19, flet doktoresha Selimaj nga Belgjika

Mjekja shqiptare në Belgjikë, Dr. Valbona Selimaj, në një...

Shqipëria para 30 vitesh në sytë e një gjermaneje

Adelheid Feilcke (sot Drejtuese e Departamentit të Europës në...

Autorja shqiptare në Itali vlerësohet me çmimin e parë në konkursin letrar

Autorja shqiptare me banim ne Itali Ismete Selamanaj Leba...

Gjermani / Ministria e Jashtme: Kush vjen nga Shqipëria, karantinë 14 ditë

Nëpërmjet një statusi në Facebook ambasada Gjermane ka bërë...

Britani/ Ministri “paguan” për darkat, prezanton paketën në lokalin e shqiptarit

Ministri i Financave në Britani, Rishi Sunak, ka prezantuar...

1979 / Çfarë shkruante shtypi francez për veprat e Kadaresë…

Pasqyrimi i botimit të veprave “Gjenerali i ushtrisë së...

SHBA / Shqiptarët në mbështetje të policisë së Nju Jorkut

Dhjetra shqiptarë me banim në ishullin Staten Island, në...

Zvicër / Kololli vazhdon me formë fantastike në fushën e blertë

Benjamin Kololliu është një ndër lojtarët më të mirë...

Shqiptarët në Finlandë dhe beteja e shtetit skandinav ndaj CoVid-19

Arbër Mehmeti, specializant në Shëndetin Publik nga Universiteti i...

111 vite nga botim i parë i gazetës “Bashkim i Kombit”

111 vjet më parë u botua për herë të...

Përballimi i situatës së Covid-19, flet doktoresha Selimaj nga Belgjika

Mjekja shqiptare në Belgjikë, Dr. Valbona Selimaj, në një...

Shqipëria para 30 vitesh në sytë e një gjermaneje

Adelheid Feilcke (sot Drejtuese e Departamentit të Europës në...

Autorja shqiptare në Itali vlerësohet me çmimin e parë në konkursin letrar

Autorja shqiptare me banim ne Itali Ismete Selamanaj Leba...

Gjermani / Ministria e Jashtme: Kush vjen nga Shqipëria, karantinë 14 ditë

Nëpërmjet një statusi në Facebook ambasada Gjermane ka bërë...

Britani/ Ministri “paguan” për darkat, prezanton paketën në lokalin e shqiptarit

Ministri i Financave në Britani, Rishi Sunak, ka prezantuar...

1979 / Çfarë shkruante shtypi francez për veprat e Kadaresë…

Pasqyrimi i botimit të veprave “Gjenerali i ushtrisë së...

SHBA / Shqiptarët në mbështetje të policisë së Nju Jorkut

Dhjetra shqiptarë me banim në ishullin Staten Island, në...

Zvicër / Kololli vazhdon me formë fantastike në fushën e blertë

Benjamin Kololliu është një ndër lojtarët më të mirë...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...