Aktualitet

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

Aktualitet

Dy shqiptarë të tjerë në akademitë elitare ushtarake amerikane

Pak ditë pas lajmit të mirë për diplomimin e...

Finlandë / Autori shqiptar vlerësohet nga kritika ndërkombëtare

Pajtim Statovci është një nga autorët e njohur shqiptarë...

Remitancat në kushtet e Covid – 19

Në shkurt të vitit 2015, Asambleja e Përgjithshme e...

Greqi / Eda, integrimi dhe pjesëmarrja e emigrantëve në politikë

Forumi Grek i Refugjatëve në bashkëpunim me "Gazetën e...

Vota e Diasporës, shumë premtime por ende jemi pa zgjidhje

Mbi një milionë shqiptarë me të drejtë vote, ende...

Histori/ Kushe Mica, themeluesja e shkollës së parë për gratë e vajzat shqiptare

Më 16 qershor 1832 në Shkodër lindi Kushe Mica,...

Dedikimi prekës i Ermal Metës për 26 vjetorin e tij: Emigrimi nuk është i lehtë

Këngëtari i njohur Ermal Meta në ditën e lindjes...

Destani: Nuk synoj politikën, pioritetet e mia Diaspora dhe zhvillimi ekonomik

Filantropi i njohur dhe Anëtari i Këshillit Koordinues të...

Britani / Kirurgu shqiptar kryen transplantin e mushkërive të pacientja me Covid

Kristo Papa, kardiokirurgu shqiptar nga Vlora, që jeton në...

Mbërrin pjesa e dytë e ndihmës nga BE, respiratorë, autoambulanca e maska

Bashkimi Europian ka sjell në Shqipëri paketën e dytë...

Dy shqiptarë të tjerë në akademitë elitare ushtarake amerikane

Pak ditë pas lajmit të mirë për diplomimin e...

Finlandë / Autori shqiptar vlerësohet nga kritika ndërkombëtare

Pajtim Statovci është një nga autorët e njohur shqiptarë...

Remitancat në kushtet e Covid – 19

Në shkurt të vitit 2015, Asambleja e Përgjithshme e...

Greqi / Eda, integrimi dhe pjesëmarrja e emigrantëve në politikë

Forumi Grek i Refugjatëve në bashkëpunim me "Gazetën e...

Vota e Diasporës, shumë premtime por ende jemi pa zgjidhje

Mbi një milionë shqiptarë me të drejtë vote, ende...

Histori/ Kushe Mica, themeluesja e shkollës së parë për gratë e vajzat shqiptare

Më 16 qershor 1832 në Shkodër lindi Kushe Mica,...

Dedikimi prekës i Ermal Metës për 26 vjetorin e tij: Emigrimi nuk është i lehtë

Këngëtari i njohur Ermal Meta në ditën e lindjes...

Destani: Nuk synoj politikën, pioritetet e mia Diaspora dhe zhvillimi ekonomik

Filantropi i njohur dhe Anëtari i Këshillit Koordinues të...

Britani / Kirurgu shqiptar kryen transplantin e mushkërive të pacientja me Covid

Kristo Papa, kardiokirurgu shqiptar nga Vlora, që jeton në...

Mbërrin pjesa e dytë e ndihmës nga BE, respiratorë, autoambulanca e maska

Bashkimi Europian ka sjell në Shqipëri paketën e dytë...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...