Aktualitet

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Aktualitet

Mjeku shqiptar në Gjermani: Ndikimin që ka COVID-19 te pacientët me tension

Sot të gjithë njerëzit në mbarë botën janë të...

KKD / COVID-19, të gatshëm të ndihmojmë për kthimin e shqiptarëve të bllokuar

Këshilli Koordinues i Diasporës ka reaguar nëpërmjet një deklarate...

Rita Ora/ Ndihmë humanitare pranë sistemit shëndetësor

Këngëtarja e njohur shqiptare, Rita Ora, angazhohet...

KESH: “Rezervat energjitike të mjaftueshme, prodhimi vijon normalisht”

Korporata Elektroenergjetike Shqipëtare ka njoftuar se prodhimi...

COVID-19/ Ndikim negativ në sipërmarrjet e vogla dhe të mesme

Pandemia e koronavirusit po tregon të ketë...

Zvicër/“The Voice”, finalistët këndojnë nga shtëpia. Pretendente një shqiptare

Finalja e talent show-t muzikor “Voice of Switzerland” është...

Greqi/Lirohen 20 shqiptarët e ndaluar për shkak të skadimit të leje qëndrimit

Rreth 20 qytetarë shqiptarë të cilët ishin ndaluar nga...

COVID -19 / Ambasada holandeze ndihma në komunitet

Ambasada holandeze në Tiranë ka dhënë kontributin e saj...

Mjeku shqiptar në Gjermani: Ndikimin që ka COVID-19 te pacientët me tension

Sot të gjithë njerëzit në mbarë botën janë të...

KKD / COVID-19, të gatshëm të ndihmojmë për kthimin e shqiptarëve të bllokuar

Këshilli Koordinues i Diasporës ka reaguar nëpërmjet një deklarate...

Rita Ora/ Ndihmë humanitare pranë sistemit shëndetësor

Këngëtarja e njohur shqiptare, Rita Ora, angazhohet...

KESH: “Rezervat energjitike të mjaftueshme, prodhimi vijon normalisht”

Korporata Elektroenergjetike Shqipëtare ka njoftuar se prodhimi...

COVID-19/ Ndikim negativ në sipërmarrjet e vogla dhe të mesme

Pandemia e koronavirusit po tregon të ketë...

Zvicër/“The Voice”, finalistët këndojnë nga shtëpia. Pretendente një shqiptare

Finalja e talent show-t muzikor “Voice of Switzerland” është...

Greqi/Lirohen 20 shqiptarët e ndaluar për shkak të skadimit të leje qëndrimit

Rreth 20 qytetarë shqiptarë të cilët ishin ndaluar nga...

COVID -19 / Ambasada holandeze ndihma në komunitet

Ambasada holandeze në Tiranë ka dhënë kontributin e saj...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...