Arsim

E premte, 4 Dhjetor, 2020
E premte, 4 Dhjetor, 2020

Arsim

Greqi/ Të mësosh shqip në kohë pandemie !    

Në veri të Greqisë, çdo fundjavë, takohet me nxënësit...

Zvicër/ Shkolla shqipe në Bernë organizon aktivitet për festat e nëntorit

Nxënësit e "Shkollës shqipe Ostermundigen" në Bernë kanë zhvilluar...

Britani/ Mësuesja shqiptare pjesë e “NRCSE Creative Project”

Mësesja shqiptare e gjuhës shqipe në shkollën "Ardhmëria" në...

SHBA/ Mësuesja shqiptare nominohet për çmimin prestigjioz në Çikago

Aurora Ajdini jeton prej vitesh në Ilinois të SHBA,...

SHBA/ Shoqata e Grave Shqiptaro-Amerikane ofron bursa studimi për shqiptarët

Shoqata e Grave Shqiptaro-Amerikane në Chicago kanë mbështetur gjithnjë...

SHBA/ Shkolla shqipe “Gjuha Jonë” nis mësimin

Fëmijë shqiptarë në Philadelphia ka nisur mësimin në shkollën...

Shkup/ Në ditën e Alfabetit nderohen gjuhëtarët Xhevat Lloshi dhe Ali Aliu

Në Shkup është mbajtur ceremonia e dhënies së çmimit...

“Gjuha shqipe dhe trashëgima”, Mimoza Hysa: Nëntori, muaji i gjuhës shqipe

Në ditën e tretë të Konferencës “Diaspora Flet”, u...

Kanada/ Ekspozita “Albanie: Le Pays Des Aigles” për festën e pavarësisë

Në Montreal me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë së...

112 vjet nga Kongresi i Manastirit, vendosja e alfabetit shqip

Kongresi i Manastirit ishte një kongres kombëtar, i cili...

Greqi/ Të mësosh shqip në kohë pandemie !    

Në veri të Greqisë, çdo fundjavë, takohet me nxënësit...

Zvicër/ Shkolla shqipe në Bernë organizon aktivitet për festat e nëntorit

Nxënësit e "Shkollës shqipe Ostermundigen" në Bernë kanë zhvilluar...

Britani/ Mësuesja shqiptare pjesë e “NRCSE Creative Project”

Mësesja shqiptare e gjuhës shqipe në shkollën "Ardhmëria" në...

SHBA/ Mësuesja shqiptare nominohet për çmimin prestigjioz në Çikago

Aurora Ajdini jeton prej vitesh në Ilinois të SHBA,...

SHBA/ Shoqata e Grave Shqiptaro-Amerikane ofron bursa studimi për shqiptarët

Shoqata e Grave Shqiptaro-Amerikane në Chicago kanë mbështetur gjithnjë...

SHBA/ Shkolla shqipe “Gjuha Jonë” nis mësimin

Fëmijë shqiptarë në Philadelphia ka nisur mësimin në shkollën...

Shkup/ Në ditën e Alfabetit nderohen gjuhëtarët Xhevat Lloshi dhe Ali Aliu

Në Shkup është mbajtur ceremonia e dhënies së çmimit...

“Gjuha shqipe dhe trashëgima”, Mimoza Hysa: Nëntori, muaji i gjuhës shqipe

Në ditën e tretë të Konferencës “Diaspora Flet”, u...

Kanada/ Ekspozita “Albanie: Le Pays Des Aigles” për festën e pavarësisë

Në Montreal me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë së...

112 vjet nga Kongresi i Manastirit, vendosja e alfabetit shqip

Kongresi i Manastirit ishte një kongres kombëtar, i cili...

Të fundit

108 vjet shërbim i jashtëm, përpjekjet për ngritjen e misioneve diplomatike

4 dhjetori 1912 pas shpalljes së Pavarësisë është një tjetër moment i rëndësishëm për shtetin shqiptar pasi shënon krijimin e shërbimit diplomatik dhe Forcave...

Nisi sot Konferenca Mjekësore Ndërkombëtare Multidisiplinare

Ka nisur sot Konferenca mjekësore ndërkombëtare multi-disiplinare e cila do të vijoi për tri ditë, 4-5-6 dhjetor 2020. Kjo konferencë është një bashkëpunim i Shoqatës...

Gjermani / Reperja shqiptare, artistja më e klikuar në Youtube për vitin 2020

Reperja shqiptare Loredana Zefi ka korrur sukses në Gjermani me këngët e saj. Këtë vit ajo është shpallur artistja më e dëgjuar në "Spotify"...

Raporti i KQZ: Shqiptarët jashtë vendit do të votojnë me postë

Në zgjedhjet e 25 prillit shqiptarët që jetojnë jashtë vendit me të drejtë vote do të votojnë përmes postës, thuhet në një raport të...

Greqi/ Konsullata në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Selanik njofton se kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat ID për të gjithë shtetasit që kanë aplikuar...