Gazetar

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

AUTHOR NAME

Gazetar

281 POSTIME
0 KOMENTET

5 javë koncert/ Olen Cesari: Të rikthejmë vëmendjen te vlerat e trashëgimisë

Violinisti virtuoz Olen Cesari rikthen jetën artistike në vend. Ai ka zgjedhur Porto Palermon për një koncert krejt ndryshe nga 16 Korriku deri 14...

“Fulbright”, Yuri Kim- studentëve: Kontribuoni në fuqizimin e Shqipërisë

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri bashkë me ministren e Arsimit Evis Kushi i kanë dorëzuar studentëve përfitues të bursave Fulbright dhe Humphrey, certifikatat e...

Dosja sekrete për Nënë Terezën: Ardhja e saj s’do kalojë pa bujë

Publikon disa dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret” të nxjerra së fundmi nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë dhe Arkivi...

Itali/ Redi Hasa performon në Torino “Violinçeli i Vjedhur”

Violonçelisti Redi Hasa, i cili jeton dhe ushtron aktivitetin e tij në Itali, do të performojë sot më 14 korrik në "Biblioteca Archimede" të...

Biblioteka Kombëtare, ekspozitë kushtuar albanologut Johann Georg von Hahn

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë i kushtoi ditën e martë, një vëmendje të veçantë kontributit të jashtëzakonshëm dhe personalitetit shkencor të albanologut gjerman, Johann Georg...

Zvicër/ Shkolla shqipe në Luzern mbyll vitin shkollor

Shkolla Shqipe në Emmen të Kantonit të Luzern-it ka mbyllur vitin shkollor 2020-2021 gjatë një aktiviteti ku fëmijët kanë festuar dhe janë argëtuar me...

Barletta Piano Festival, pjesëmarrës dhe dy pianistë të vegjël shqiptarë

Dy fëmijë shqiptarë do të jenë pjesë e Barletta Piano Festival në Itali. 12-vjeçarja Era Kume dhe Igor Muço, i cili ende nuk ka mbushur...

Europiani i notit/ Kuqezinjtë thyejnë rekordin kombëtar, shkëlqen Dalvi Elezi

Është mbajtur në Romë, Itali kampionati Europian i të rinjve në not, në të cilën mori pjesë edhe përfaqësuesja shqiptare me 10 sportistë, 6...

Zvicër/ Rikthehet në shtator festivali më i madh i shqiptarëve, Alba-Festival

Pas lehtësimit të masave të pandemisë dhe një vit anulim, rikthehet më 4 dhe 5 shtator "Alba Festival", festivali më i madh i shqiptarëve...

Dërgesat e pakove ndërkufitare, udhëzimi për rregullat e reja për operatorët

Ofruesit e dërgesave të pakove ndërkufitare brenda datës 31 janar të çdo viti kalendarik, duhet të vënë në dispozicion të AKEP-it listën me tarifat...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...