Gazetar

E premte, 26 Nëntor, 2021
E premte, 26 Nëntor, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

281 POSTIME
0 KOMENTET

Francë / “Emri im është Sonila”, filmi shqiptar premierë në Canal +

Kanali i njohur televiziv francez Canal + do të transmetojë filmin shqiptar "Emri im është Sonila". Ka qenë vetë producentja e filmit Suela Bako që...

Propozimi/ Bashkëpunim për librat dygjuhësor dhe në gjuhën maqedone

Një mundësi bashkëpunimi për librat dygjuhësh dhe në gjuhën maqedonase është diskutuar mes drejtoreshës së Qendrës së Botimeve për Diasporën Mimoza Hysa me drejtorin...

Turqi/ Propozimi i veçantë për martesë për mësuesen shqiptare

Një histori shumë e bukur dashurie është treguar ditën e sotme në “ABC e Mëngjesit’. Valbona Çaça dhe Anil Yiğit janë çifti me historinë...

Zbulimi i varreve masive në Përmet, arkeologu: I përkasin periudhës mesjetare

Zbulimi i disa varreve në Përmet gjatë punimeve për infrastrukturën rrugore ditën e djeshme ngjalli shumë reagime me dyshimet e forta se varret janë...

Përmbytjet në Europë, MEPJ publikon numrat e emergjencës për shqiptarët

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë ka reaguar në lidhje me përmbytjet që kanë përfshirë Evropën Perëndimore, ku deri më tani...

Përmbytjet në Gjermani/ Shpëton për mrekulli familja shqiptare

Një lajm i mirë është dhënë sot nga mediat gjermane për ribashkimin e lumtur të një familjeje që u nda gjatë përmbytjes katastrofike në...

Kroaci/ Rektori i universitetit të Gjakovës takim me shqiptarët e Zarës

Rektori i universitetit të Gjakovës "Fehmi Agani" ndodhet në Kroaci me ftesë të homologut të tij të Universitetit të Zagrebit. Gjatë vizitës, rektori Prof. Ass....

Kanada/ Loris Kecaj dhe suksesi me Çantë: Lidhja me vendlindjen time

Pavarësisht pandemisë, komuniteti i vogël i modës në Montreal po lulëzon dhe pjesë e saj është dhe shkodrania Loris Keçaj me çantat e saj,...

“Një prani në ikje”, së shpejti në italisht libri i Durim Taçit

Shkrimtari shqiptar me banim në Itali, Durim Taçi, autor i mjaft veprave letrare në prozë, vlerësuar me çmime ndërkombëtare sjell së shpejti në gjuhën...

Gjirokastra 16 vjet në UNESCO, pjesë e listës së trashëgimisë botërore

Më 15 korrik 2005 Gjirokastra u përfshi në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s, e vlerësuar për arkitekturën, historinë dhe traditën e saj. Bashkë me...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...