Gazetar

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

AUTHOR NAME

Gazetar

281 POSTIME
0 KOMENTET

COVID-19, Austria fillon rihapjen kombëtare në maj

Austria planifikon të fillojë një rihapje të ngadaltë të bizneseve nga maji nën një koncept të rreptë higjienik, pas disa muajsh mbylljeje të detyruar...

DJ Regard, artisti shqiptar publikon klipin e ri muzikor “You”

DJ Regard, me origjinë shqiptare ka publikuar këngën e tij më të re të quajtur "You", një bashkëpunim me Troy Sivan nga Australia dhe...

Mjekja shqiptare në Zvicër, Fatimeri Imeri: Ndikimi i vitaminës D në shëndet

Përveç te kockat, vitamina D është e rëndësishme edhe për funksionimin e muskujve dhe për shumë organe tjera në organizëm. Vitamina D u përshkrua fillimisht...

Dita e Eksodit të ’99, e njohur si Dita e Bujarisë Kuksiane

Në marsin e vitit 1999 kryebashkiaku i saj kohe i Kukësit do i drejtohej bashkëqytetarëve të vetë se ishte e pamundur që motrat dhe...

Covid-19/ Finlanda hap të gjithë restorantet nga java e ardhshme

Autoritetet në Finlandë kanë bërë të ditur se do të lejojnë hapjen e restoranteve nga java e ardhshme, pasi kishte një rënie të rasteve...

Lëvizja jashtë Shqipërisë në kohë pandemie, ja çfarë duhet të dimë

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme informon të gjithë shqiptarët mbi regjimin e lëvizjes së qytetarëve shqiptarë jashtë vendit gjatë situatës së pandemisë. Më...

Greqia hap kufijtë për turistët e huaj, hiqet karantina e detyruar

Pas shumë kohësh e mbyllur, Greqia ka vendosur të hapë kufijtë për turistët. Nga e hëna, 19 prill, vizitorët nga BE, SHBA, Britania, Serbia,...

Në Turqi po përdoret vaksina kineze, mjeku Dauti: Mbron ndaj rasteve të rënda

Mjeku shqiptar që punon në Turqi, Gëzim Dauti në një lidhje me emisionin ‘ABC e Mëngjesit’, u shpreh se pavarësisht rritjes së rasteve në...

Kongresi Panshqiptar Amerikan takim në DASH: Ndihmë për vaksinat për Kosovën

Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA) u takua sot me 5 zyrtarë nga Departamenti i Shtetit Amerikan pas një kërkese që organizata i bëri Sekretarit Blinkin...

Kostandin Kristoforidhi dekorohet me titullin Nder i Kombit, pas vdekjes

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar pas vdekjes me titullin Nder i Kombit figurën e Rilindjes Kombëtare, Kostandin Kristoforidhi. Titulli pas vdekjes vjen me motivin: “Për...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...