Gazetar

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

AUTHOR NAME

Gazetar

281 POSTIME
0 KOMENTET

Viktor Nunes,talenti brazilian pjesë e Kombëtares: Babi më thotë se jam shqiptar

Një talent nga vendi ku futbollin e kanë në gjak i është bashkaur moshave të Kombëtares shqiptare. Bëhet fjalë për brazilianin 14-vjeçar, Viktor Nunes,...

Kanada/ “Qendro në shtëpi”, Ontario përforcon masat. Policia në rrugë

Kryeministri i Ontarios Doug Ford ka njoftuar ashpërsimin e masave anti Covid si dhe duke zgjatur me 2 javë të tjera afatin e masave...

Destinacion shqiptar/ A keni dëgjuar për kanionin e lumit Tërkuzë në Tiranë

Tirana rurale ka shumë vende fantastike për tu eksploruar e që së fundmi janë kthyer në destinacione turistike të fundjavës. Një prej tyre është dhe...

Foto dite/ Tetë vjet nga krijimi i ansamblit “Trojet” në Zvicër

Ansambli shqiptar "Trojet" në Zvicër ka festuar 8-vjetorin e krijimit të saj, duke e kujtuar me foto nga aktivitete të ndryshme, pasi për shkak...

Botimet e QSPA-së i dhurohen Bibliotekës së Shkodrës dhe asaj Françeskane

QSPA, Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët u ka dhuruar kopje të botimeve të saj bibliotekës publike të Shkodrës "Marin Barleti" dhe asaj...

Itali/Humbi fëmijën pas aksidentit të të shoqit,e reja shqiptare kërkon drejtësi

15 nëntori i vitit 2008 do të ishte tragjedi për familjen e Riza Strazimiriti. Djaloshi nga Shqipëria, 25 vjeç, që jetonte prej vitesh në...

Shkodër/ QSPA, marrëveshje bashkëpunimi me universitetin “Luigj Gurakuqi”

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët dhe Universiteti i Shkodrës "Luigj Gurakuqi" kanë firmosur një marrëveshje bashkëpunimi. Në takimin e realizuar të premten në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në Evropianin e xhudos

Xhudistja shqiptare Distria Krasniqi ka fituar medalejn e artë në Kampionatin Europian të xhudos, që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Për shkak se konkurrentja...

Itali/ Ambasada në Romë: Gati dokumentet për aplikimet deri në 12 mars

Ambasada e Shqipërisë në Itali njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për dokumenta identifikimi, pashaportë ose kartë identiteti deri në datë 12...

Ditari i Fan Nolit në 1917-18, “zbuluar” nga Faik Konica

Ditari i Fan Nolit i mbajtur në vitet 1917-1918 zbulohet nga Faik Konica në arkivat e shoqërisë shqiptare në Amerikë “Vatra”, në kohën kur...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...