Gazetar

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

AUTHOR NAME

Gazetar

281 POSTIME
0 KOMENTET

Hasan Kaleshi, studiuesi shqiptar dhe “babai” i orientalistikës

Dr. Hasan Kaleshi është një nga figurat më të shquara në vargun e dijetarëve shqiptarë, i cili shquhet për kontributin e tij në disa...

Rritje e lartë e eksporteve në 6 mujorin e parë, tejkalojnë me 16% edhe 2019-n

Eksportet kanë vijuar ecurinë pozitive me rritje dyshifrore edhe në qershor, edhe në krahasim me para krizën pandemike, duke reflektuar rritjen e fortë të...

FOTO DITE/ Korça e muzikës, “Mandolinata” e vitit 1908

Grupet muzikore dhe kulturore në Korçë lindën që në vitet 1908, katër vjet para shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Mihal Grameno do të shkruante në...

Australi/ Besart Berisha në kërkim të një klubi të ri pas ndarjes me United

Besart Berisha mund të ketë luajtur ndeshjen e fundit në A-League në Australi, pas ndarjes me Western United. Sulmuesi shqiptar është në kërki të një...

Vizita e Nënë Terezës,relacioni sekret: Nuk pranoi të takonte Nexhmije Hoxhën

Publikohen disa dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret” të nxjerra së fundmi nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë dhe Arkivi...

“Eja në shtëpi”/ Kryeministri Rama u uron mirëseardhjen shqiptarëve të Diasporës

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t'i uruar mirëseardhjen shqiptarëve të Diasporës në vendlindje gjatë stinës së verës. Rama ka postuar...

Vizatimet humoristike, piktori shqiptar Agim Sulaj merr çmim në Portugali

Piktori dhe karikaturisti Agim Sulaj, jeton dhe ushtron aktivitetin e tij në Rimini, Itali. Artisti shqiptar numëron me dhjetëra çmime ndërkombëtare, për kompozimet dhe...

Itali/ “Dhuna nuk ka ngjyrë”, avokatja shqiptare moderatore e takimit

Danaida Delaj është avokate në Modena dhe drejton Komitetin e Konsultimit për Integrimin, gjithashtu është "Ambasadore e Kombit". Avokatja shqiptare do të moderojë takimin “Dhuna...

Dokumenti i Sigurimit të Shtetit: Martin Camajn e duan amerikanët, ta përbaltim

Më 3.2.1959, Zbulimi Politik hapi dosjen e kërkimit për Martin Camajn, ndonëse nuk kishte asnjë material për të. Theksohej se kishte “urryer luftën nacionalçlirimtare”...

“Bëje ose Vdis”, një ekspozitë kushtuar Ukshin Hotit

Në Kalanë e Tiranës u çel ekspozita me titull “Bëje ose Vdis”, kushtuar jetës dhe veprimtarisë së Ukshin Hotit. Ekspozita përmban fotografi dhe dokumente të...

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...