Gazetar

E mërkurë, 12 Maj, 2021
E mërkurë, 12 Maj, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

89 POSTIME
0 KOMENTET

Pas tërmetit/ Komuniteti shqiptar në Trentino ndërton shtëpinë në Bubq

Familja e Qazim Mukës në fshatin Budull të Krujës tashmë ka një shtëpi të re, pasi mbetën pa strehë nga tërmeti i 26 nëntorit...

Giacomo Vuxani, arbëreshi i Zarës themelues i “Shoqatës Italo- Shqiptare”

Giacomo Vuxani ishte një politikan dhe patriot shqiptaro – italian i lindur në fshatin Arbanas të Borgo Erizzo (tani “Arbanasi”), në periferi të qytetit...

Gjermani/Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikimet në këto data

Ambasada shqiptare në Gjermani njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për dokumente biometrike nga data 5 deri më 9 prill se tashmë...

Eurovision/ Provat e gjysmëfinales, ja si shfaqet Anxhela Peristeri

Anxhela Peristeri do të këndojë në skenën e Eurovision në Rotterdam të Holandës më 20 maj, teksa vetë festivali ka publikuar videon nga provat. Anxhela...

Konferenca në Harvard/ “Shqiptarët çam të Greqisë: 77 vjet mohim”

Shoqata e studentëve shqiptarë të Harvardit organizojnë një panel me historianin Isa Blumi dhe avokaten e të drejtave të njeriut Rudina Jasini mbi çështjen...

Fluturimet Malmo-Tiranë nisin prej 14 majit

Qyteti suedez Malmo do të jetë më afër Tiranës me destinacionin e ri fluturimi që nis më 14 maj. "Destinacion i ri/ E themeluar në...

“Digi Diaspora”, aktiviteti i radhës në fushën e teknologjisë

Rrjeti i profesionistëve në Diasporë organizon aktivitetin e radhës në fushën e Teknologjisë. "Digi Diaspora 2" është i organizuar në tre takime në 12 maj,...

Rumani/ Arlinda Morava, kulturë shqiptare në Ploiesti në ditën e Europës

Sopranoja shqiptare Arlinda Morava, ndër emrat më të vlerësuar të skenës operistike rumune, prej vitesh jeton dhe ka ndërtuar karrierën e saj në Rumani. Sopranoja...

“Zani i Scyptarit”, 124 vjet nga zëdhënësi i komunitetit shqiptar të Zarës

124 vjet më parë, pikërisht me 10 maj 1897, doli në qarkullim gazeta shqipe “Zani i Scyptarit”, në Borgo Erizo, zëdhënëse e komunitetit shqiptar...

Francë/ Arta Seiti sjell librin mbi lirinë estetike “Maja nuk më kundërshton”

Autorja franko-shqiptare Arta Seiti pas dy librave të mëparshëm "Nimbes" dhe "Surfaces" ka publikuar esenë e fundit mbi lirinë estetike "Maja nuk më kundërshton...

Të fundit

Dua Lipa vlerësohet me dy trofe në “Brit Awards”

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka fituar dy çmime në ‘Brits Awards 2021’, ajo ka fituar çmimin për “Albumin më të mirë” dhe “Best Solo...

Turqi/ Ambasada: Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikime në këto data

Konsullata e Përgjithshme në Stamboll njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për pasaporta dhe karta ID nga data 5 prill deri më...

Itali/ Artistja shqiptare: Alpet e vendlindjes, inspirim për punën time

Guximi dhe këmbngulja i dhanë emrin dhe profesionin që ka sot. Për Alketa Bercaj Delishaj të bërit art është simbolizim, shenjë e fortë identifikimi...

Kroaci/ Shqipëria me medalje ari dhe argjendi në Kampionatit Ballkanik të boksit

Nën drejtimin e trajnerëve Zef Gjoni, Sead Bushati dhe Lazarin Vila, Shqipëria ka mundur që të sigurojë 5 medalje, 2 ari dhe 3 argjendi. Në...

Greqi/ Konsullata Shqiptare në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme në Selanik bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 16...