Gazetar

E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020

AUTHOR NAME

Gazetar

649 POSTIME
0 KOMENTET

Greqi/ Gjuha shqipe rikthen në fundjavë nxënësit në shkollën “Naim Frashëri”

Fundjava për fëmijët shqiptarë në Patra të Greqisë nuk është tërësisht shkëputje nga shkolla, pasi ata me dëshirë dhe përkushtim kanë zgjedhur të jenë...

Poloni/ Gani Zeka: Virusi nuk ka inteligjencë, shfrytëzon gabimin dhe infekton

Mjeku shqiptar Gani Zeka është i specializuar në sëmundjet e brendshme dhe prej vitesh jeton në Poloni. Në një intevistë për “Euronews Albania” ka...

BE shpall katër projektet që do të financojë deri më 2027 në Shqipëri

Komisioni Europian ka miratuar Planin Ekonomik dhe të investimeve për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor që do të fokusohet në 10 drejtime kryesore që...

Itali/ Ambasada e Shqipërisë në Romë njofton mbërritjen e dokumentave

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë  në faqen e saj zyrtare ka njoftuar qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim, deri më...

Greqi/ Komuniteti shqiptar në Selanik aktivitet për donacione në Bankën e Gjakut

Komuniteti Shqiptar në Selanik në bashkëpunim me spitalin “Ahepa” në Greqi, ka ndërmarrë një akt humanitar duke organizuar ditën e shtunë 24 tetor 2020,...

“Plazma”, një urë solidariteti mes Shqipërisë dhe Italisë kundër pandemisë

Mjekët Massimo Franchini dhe Giuseppe De Donno, drejtor përgjegjës në shërbimin e transfuzionit dhe pneomonologjisë, pionerë në përdorimin e plazmës hiperimune kundër koronavirusit, po...

Spotify/ Dua Lipa këngëtarja më e dëgjuar femër në 2020

Albumi “Future Nostalgia” ka qenë një sukses i madh në karrierën e këngëtares shqiptare Dua Lipa. Artistja shqiptare më e suksesshme në tregun ndërkombëtar...

Danimarkë/ Annella, këngëtarja që krenohet me origjinën shqiptare në çdo koncert

Shqiptarja e njohur me emrin e artit Annella ka lindur në Zvicër dhe jeton në Danimarkë, por flet shumë mirë shqipen. Këngëtarja shqiptare mjaft...

KKD takim me kreun e KQZ Ilirjan Celibashi: Vota e Diasporës është prioritet

Këshilli Koordinues i Diasporës ka realizuar një takim me Komisionerin e ri të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, për të diskutuar lidhur me...

Itali/ Mjeket shqiptare në vijën e parë të frontit të luftës ndaj Covid-19

Urgjenca sanitare e krijuar nga pandemia e Covid-19, e ka ndryshuar në mënyrë radikale jetën e qytetare në Itali, por në veçanti modifikoi shërbimin...

Të fundit

Historia/Uzuni, djali që lante enët dhe dëshironte të ishte si Cristiano Ronaldo

Kur ai ishte vetëm dhjetë vjeç familja e tij vendosi të linte qytetin e Beratit në Shqipëri për tu larguar drejt Greqisë. Kishte vetëm dy...

Cinecitta për “Derë e Hapur”, bashkëpunimi Itali-Shqipëri shkon në Oscar

"Derë e Hapur" është filmi shqiptar i cili do të konkurrojë në Oscar dhe ky bashkëpunim shqiptaro-italian nuk ka qëndruar jashtë vëmendjes së shtëpisë...

Itali/ Futbollisti shqiptar mposht COVID-19, rikthehet në Seria A

Mediat në Itali dhe sidomos ato që qëndrojnë pranë klubit të kaltër bëjnë me dije se mbrojtësi i kombëtares shqiptare e ka kaluar virusin...

23 vjet “Albanian Culture TV” në New York

Televizioni Kultura Shqiptare në New York ka festuar 23-vjetorin. Ky televizion nisi transmetimin më 28 nëntor 1997 dhe jo rastësisht transmetimi i parë ishte...

Koncerti virtual i Dua Lipës “Studio 2054” arriti 5 milionë shikime

Të premten më 27 nëntor Dua Lipa mbajti koncertin e saj virtual “Studio 2054” dhe performanca e shkëlqyer e këngëtares shqiptare u ndoq nga...