AUTHOR NAME

Gazetar

5263 POSTIME
0 KOMENTET

Aristokracia shqiptare në Perandorinë Osmane

Të njohura si oxhaqëritë shqiptare, në Perandorinë Osmane ekzistonin një numër familjesh të pasura shqiptare, që paraqitnin një lloj aristokracie. Të tilla ishin familjet Vlora,...

Artistët shqiptarë në Europë, bëhen bashkë në një festival në Tiranë

Festival i muzikës “Different Trains” ka bashkuar edhe këtë vit artistët shqiptarë nga vende të ndryshme e Europës në Tiranë. Këta artistë çelën mbrëmjen e...

71 vjet nga vdekja e Mit’hat Frashërit

71 vite më parë, më 3 tetor 1949 ndërroi jetë Mit-hat Frashëri, publicist, shkrimtar, përkthyes, albanolog, diplomat, veprimtar i çështjes kombëtare dhe kryetar i...

Të fundit

Angela Kosta boton në Prishtinë vëllimin e ri poetik, “Libri nën rrënoja”

Sapo doli në qarkullim vëllimi i ri me poezi i shkrimtares dhe poetes Angela Kosta: "Libri Nën Rrënoja". Libri publikohet nga Shtëpia Botuese Lena...

Zvicër/Shkolla Shqipe hap pika shkollore në Roveredo të Kantonit të Grabündenit

Nëntori si zakonisht sjell festë, gëzim në familjet shqiptare kudo qofshin ato, në atdhe apo në mërgim. Dhe ky nëntor në familjet shqiptare në...

Plani i Rritjes i BE-së dhe ne

Në muajin nëntor 2023, Komisioni Evropian (qeveria e Bashkimit Evropian) shpalli Planin e ri të Rritjes për Ballkanin Perëndimor, i cili përfshin 6 miliardë...

Shuhet në moshën 75-vjeçare aktori Mirush Kabashi

Aktori i mirënjohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare, Mirush Kabashi ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare. Lajmi u konfirmua nga familjarë të tij. Ata shkruan...

Konica, shkrimtarit Guillaume Apollinaire:Kam këtë të përbashkët me Stendalin…

Në veprën “Guillaume Apollinaire. Correspondance. I Lettres reçues. XI K-La.”, gjejmë një letër të Faik Konicës drejtuar Guillaume Apollinaire me 20 nëntor 1904, në...