Gazetar

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Gazetar

5263 POSTIME
0 KOMENTET

Itali / 15-vjeçari shqiptar Daniel Hoxha shpallet kampion në atletikë

Atleti Daniel Hoxha është shpallur sot fitues në garën 1200 metra me pengesa në kampionatin Italiani "Cadetti"  në Forli, me rezultatin 3:29.06, duke u...

Autorja Ismete Leba:Shkruaj për emigrantët, për të ndërtuar ura kundër urrejtjes

"Ja dola, Ismete. Do të nisemi pasnesër". Ishte 31 tetor i vitit 1992, prej pak kohësh kisha mësuar se isha shtatzëne dhe atdheu im...

Sport / Xhudistja Laura Fazliu fiton medaljen e artë në Kroaci

Pas kampiones olimpike Majlinda Kelmendi, një tjetër shqiptare nga Kosova po shkëlqen në Xhudo. Laura Fazliu ka fituar medaljen e artë në Kampionatin Evropian...

Më 4 tetor 1818 lindi arbëreshi dhe atdhetari i njohur Francesko Krispi

Më  4 tetor 1818 lindi Francesko Krispi një arbëresh i Italisë, atdhetar italian, luftëtar për të drejtat shoqërore dhe burrë shteti i njohur. Ishte ndër...

Dhoma e Biznesit të Diasporës takim me sipërmarrësit shqiptarë në Hollandë

Shoqata "Shqiptarët në Hollandë" ka organizuar për herë të parë një takim me bizneset shqiptare në Hollandë. Pjesemarresit ju përgjigjën ftesës së shoqatës me...

Britani / Shkolla shqipe “Ardhmëria” nis mësimin online

Situata e vështirë e krijuar nga pandemia dhe frika ndaj një vale të dytë infektimesh kanë reduktuar procesin mësimor për shumë shkolla në Britaninë...

SHBA/ Talenti shqiptar Henry Hysenagolli nënshkruan me klubin spanjoll

Talenti shqiptaro-amerikan, i lindur në New York, Henry Hysenagolli sapo ka nënshkruar me "CD Leganes", një klub futbolli me qendër në Madrid në Spanjë. Hysenagolli...

Cannoli, ëmbëlsira tradicionale e Arbëreshëve që i reziston kohës

Gatimet janë pjesë e traditës së çdo vendi. Ato ndryshojnë, nga vendi në vend, nga krahina në krahinë e nga koha në kohë dhe mënyra...

Italia dhuron 5 automjete zjarrfikëse për Bashkinë Durrës

Shteti italian i ka dhuruar Bashkisë së Durrësit 5 automjete të reja zjarrfikëse. Në ceremoninë që u zhvillua mbrëmë në portin e Durrësit, Ambasadori...

Britani / Shqiptarja Elona Mortimer-Zhika CEO e parë femër në kompaninë IRIS

Elona Mortimer-Zhika e frymëzuar nga babai i saj me profesion matematikan dhe ekonomist në Shqipëri, investoi karrierën e saj në kontabilitet. Elona arriti të...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...