Gazetar

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

AUTHOR NAME

Gazetar

5263 POSTIME
0 KOMENTET

Australi/ Futbollisti shqiptar fiton “Këpucën e Artë” te Western United

Futbollisti shqiptar Besart Berisha po korr suksese të mëdha në Ligën e Australisë me ekipin "Western United". Sulmuesi kosovar ka arritur të fitojë çmimin e...

Udhëtimet në zonën shengen, nga 1 janari 2021 e detyrueshme viza “Etias”

Duke nisur nga data 1 janar e vitit 2021 të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë në vendet shengen do të përballen me një...

Pamjet e rralla/ Thanas Viso Mborja, nxënësi i parë i shkollës së parë shqipe

Sot më 5 tetor në ditën ndërkombëtare të mësuesve, Arkivi Qendror i Shtetit publikoi një kronikë të rrallë të vitit 1961. Në këtë kronikë...

Më 5 tetor lindi Sulejman Delvina, burrështetas i njohur

Sulejman Pashë Delvina, lindi më 5 tetor 1871 në Delvinë dhe vdiq në Vlorë më 1 gusht 1933. Ishte atdhetar dhe politikan i shquar...

Zvicër/ Më 16-17 tetor një simpozium kushtuar Diasporës Shqiptare

Për herë të parë Akademia e Shkencës së Lidershipit në Zvicër do të organizojë një simpozium politik kushtuar Diasporës Shqiptare. Më datë 16 dhe...

Njoftimi i Ambasadës / Më 7 tetor nis aplikimi për Lotarinë Amerikane

Pavarësisht shtyrjes së procedurave për fituesit e lotarisë së vitit të kaluar për shkak të pandemisë dhe dyshimeve nëse do të realizohet sërish, programi...

Greqi / Mësuesit: Të vendosur për t’i mësuar gjuhën shqipe brezave të rinj

5 tetori është dita ndërkombëtare e mësuesit. Lidhja e Mësuesve Shqiptar në Greqi e kujton këtë ditë me vendosmërinë dhe bindjen për të vazhduar...

Bardhyl Demiraj rrëfim për babanë, gjuhëtarin e njohur Shaban Demiraj

Akademia e Shkencave të Shqipërisë kujtoi gjuhëtarin e shquar dhe ish-drejtuesin e këtij institucioni Shaban Demiraj, në 100 vjetorin e lindjes. Jeta e Shaban...

SHBA / Shkolla shqipe “Children of the Eagle” nisi vitin shkollor

Ditën e djeshme ka nisur mësimin edhe një tjetër shkollë e gjuhës shqipe, "Children of the Eagle" me drejtuese Drita Gjongecaj, e cila është...

Sot 288 vite nga themelimi i Kolegjit arbëresh të Shën Benedetto Ulanos

Më 5 tetor 1732, në Kozencë të Kalabrisë, me kujdesin dhe ndihmën e drejtpërdrejtë të Papës Klementi XII, u themelua Kolegji i Shën Benediktit...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...