Gazetar

E hënë, 20 Shtator, 2021
E hënë, 20 Shtator, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

3916 POSTIME
0 KOMENTET

Lazim Destani uron fituesin e çmimit Nobel për Paqe 2020

Presidenti i Nderit të Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare Lazim Destani uron fituesin e çmimit të Nobelit për Paqe për vitin 2020. Ky...

Sport/ UEFA vendos shqiptarin Hadergjonaj në garë për golin më të mirë të javës

Goli i Florentit Hadergjonaj në ndeshjen e fundit Kosovë-Maqedonia e Veriut është futur në mesin e më të mirëve të javës nga  UEFA. Faqja zyrtare...

Turqi/ Sukseset e këngëtarit shqiptar Arif Thaçi, që nuk harron pemën e familjes

Arif Senturk Thaçi, emigroi nga Kumanova kur ishte 15-vjeç. Bashkë me familjen u vendosën në Turqi, dhe atje ai do të njihej si një...

Tringë Smajli, heroina shqiptare që luftoi me trimëri

Tringë Smajli Martini Ivezaj lindi në 1880, e njohur ndryshe si Tringë Smajli, dhe Yanitza jashtë Shqipërisë, ishte një luftëtare shqiptare që luftoi kundër...

Mateo Shambra, studiuesi i shqipes në bashkësitë arbëreshe të Italisë

Studiuesi arbëresh Mateo Shambra (Matteo Sciambra) lindi në fshatin Kundisë në Sicili. Studioi në Seminarin Papnor “Benedetto XV” të Grotaferratës e më pas, u...

Greqi/Mësuesit e gjuhës shqipe në Patra marrin tekstet e dorëzuara falas nga QBD

Mësuesit shqiptarë në Patra kanë marrë tekstet e dërguara falas nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Dorëzimi i librave për mësimin e gjuhës shqipe në...

Greqi/ Lehtësohen shërbimet për emigrantët shqiptarë në Ambasadë dhe Konsullatë

Një lajm i mirë vjen nga Athina, ku ambasada shqiptare në Athinë, njofton se  nga data 1 nëntor, emigrantët shqiptarë që jetojnë në Greqi,...

Kënga e re e Bebe Rexha në “billboard”-et më të mëdha të New Yorkut

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha, ka publikuar së fundmi bashkëpunimin e saj më të ri. “Baby I’m jealous” titullohet kënga e dyshes, e...

Itali/ “Shqiponja e mëndafshtë”, krijohet shoqata e grave shqiptare në Bari

Një histori e thjeshtë që nisi në mënyrë shumë natyrale, coi në krijimin e Shoqatës së Grave Shqiptare në Bari të Italisë. Një vit më...

Zvicër/ Ish-futbollisti Besim Kastrati i dhuron veshje sportive klubit Rahovecit

Edhe pse prej vitesh jetojnë dhe punojnë në Zvicër, shqiptarët babë e bir nuk harrojnë vendlindjen. Ish-futbollisti profesionist Besim Kastrati nëpërmjet djalit tij Shkelzen Kastrati,...

Të fundit

Turistë polakë në malin e Tomorrit

Turistë polakë iu ngjitën malit të Tomorrit në një guidë të gjatë turistike me ndihmën e operatorëve turistikë lokalë të Beratit. Lajmi bëhet i ditur...

Gjermani / Lazim Destani në takimin tradicional letrar “Azem Shkreli”

Sot në Dyseldorf u mbajt Takimi Tradicional Letrar “Azem Shkreli”. Nën organizimin e Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani ky manifestim...

Kujtime nga jeta dhe veprimtaria e tij e Pino Cacozza në muajin e tij të lindjes

Federata e Shoqatave Arbëreshe (FAA) kujtoi në muajin e tij të lindjes arbëreshin Pino Cacozza. U zgjodh pikërisht kolegji ku Cacozza studioi, “Shën Adrian” për...

Kosovë-Shqipëri, drejt mbledhjes së shtatë të dy qeverive

Qeveritë e Kosovës e Shqipërisë pritet të mbajnë mbledhjen e shtatë të përbashkët në Prishtinë, këtë vit, pas të gjashtës në Tiranë në 2...

Në punë me pasaportë vaksinimi/ Italia e bën me detyrim si në shtet dhe privat

Nga 15 tetori, Italia do të kërkojë pasaportë vaksinimi për të gjithë punonjës si në sektorin shtetëror ashtu edhe atë privat. administrata publike është...