Gazetar

E premte, 23 Tetor, 2020
E premte, 23 Tetor, 2020

AUTHOR NAME

Gazetar

173 POSTIME
0 KOMENTET

Histori suksesi/ Gatimet e shefit shqiptar kthejnë pas në kujtime italianët

Historia profesionale e Endri Cuni, shqiptarit 41-vjeç që tashmë është një shef kuzhine i njohur në Forli, Itali, nis nga lënda bazë, përmes përvojës...

Boksieri shqiptar do të përballet me boksierin e njohur rus Murat Gassijev

Boksieri shqiptar Nuri Seferi, i njohur si ‘Tysoni Shqiptar’ më 31 tetor do të përballet në Rusi, kundër boksierit rus, Murat Gassijev. Ndeshja do të...

Greqi/ Ambasada: Pasaportat do të jenë gati 15 ditë pas aplikimit

Në një intervistë për televizionin Tribuna në fillim të muajit shtator zëvëndësministri për Europën dhe Punët e jashtme, Agron Tare premtoi se procedurat për...

Britani / Organizata shqiptare fiton çmimin “Charity of the Year”

“Qendra për Refugjatë dhe Migrantë” e drejtuar nga shqiptari Arten Llazari ka fituar çmimin "Charity of the Year" (Bamirësia e vitit). Kjo organizatë ka degët...

Studiuesi Elmo publikon regjistrimin e parë të një kënge dasme arbëreshe

Të parën këngë dasme arbëreshe e ka dokumentuar Jeronim De Rada, dhe titullohet “Somenat dita m’u di” (Që me natë dita m’u gdhi). Në videon...

Virusi / Gazetari shqiptar tregon si arriti Kina të shmang valën e dytë të Covid

Edison Myrteza ka mbaruar studimet për gazetari në Shqipëri dhe prej vitesh jeton në Kinë. Në një lidhje skype mëngjesin e sotëm në emisionin...

Greqi/ Mësuesit shqiptarë në Athinë marrin tekstet mësimore të dërguara nga QBD

Oficerja koordinuese për Diasporën në Athinë, Joneda Dodaj, në ambientet e ambasadës shqiptare në Athinë organizoi një takim me mësuesen e kursit të mësimit...

Tetori rozë / Shkrimtarja shqiptare në Itali tregon betejën me tumorin

Jeta, shpesh herë, të vë përballë vështirësive të mëdha, dhe ajo që ne duhet të bëjmë është të vazhdojmë rrugëtimin duke kapërcyer gjithçka. Duket...

SHBA / Shqiptari pjesë e Gardës Kombëtare të Ushtrisë amerikane

Pas shërbimit në ushtrinë amerikane dhe kontributin në komunitet, shqiptaro-amerikani Robert Gjonaj Donovic vendosi të vazhdojë misionin e tij duke kandiduar në këshillin e...

Itali/ Shqiptarja Brunilda Cullhaj finaliste e projektit Europian Datathon 2020

Brunilda Cullhaj emigroi në Itali në moshën 14-vjeçare së bashku me familjen e saj. Përshtatja në fillim ishte e vështirë, por shpejt arriti të...

Të fundit

Në 199-vjetorin e lindjes së Dhimitër Kamardës, studiuesit arbëresh të shqipes

Dhimitër Kamarda ishte gjuhëtar e atdhetar arbëresh, botues i folklorit, me formim shkencor edhe në fushën e gjuhësisë indoevropiane. Vepra e tij kryesore, “Sprovë e...

Itali/”Shkodra Elektronike” sjell versionin ndryshe të këngës “Synin si qershia”

Grupi "Shkodra Elektronike" i njohur për sjelljen në një variant më modern të këngëve më të njohura tradicionale,  ka publikuar versionin e këngës shkodrane...

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është historia e luftës kundër injorancës, që pati arritje të...

Turqi/ Mësuesit e gjuhës shqipe marrin tekstet e dërguara nga QBD

Për t'i ardhur në ndihmë sa më shumë bashkatdhetarë që dëshirojnë të mësojnë gjuhën shqipe në Turqi, 282 tekste shkollore dhe plotësuese të paracaktuara...

Ermonela Jaho për operan greke: Ndihem kaq me fat që jam sërish në skenë

Një javë më parë, pas shumë muajsh heshtje dhe pritjeje, Opera Kombëtare greke ngriti siparin për operan "Madam Butterfly", me protagoniste sopranon shqiptare Ermonela...