Gazetar

E hënë, 25 Janar, 2021
E hënë, 25 Janar, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

1263 POSTIME
0 KOMENTET

Gjermani/ Vaksinohet mjeku shqiptar: Punova gjithë ditën dhe nuk pata simptoma

Mjeku shqiptar që punon në Gjermani, Kujtim Pllana, para katër ditësh ka marrë dozën e parë të vaksinës Pfizer–BioNTech. Pllana, i cili është duke...

Paratë nga Diaspora ndihmë e vyer për ekonominë e Kosovës

Ismail Rrustaj nga Komuna e Klinës, që jeton në Prishtinë, tre vjet me radhë pranon para nga djali i tij 21-vjeçar, që jeton në...

FOTO/ Hekurudha britanike “falenderon” edhe në shqip mjekët në vijë të parë

Një tren në stacionin qendror të qytetit Saint Austell në Britaninë e Madhe ka falenderuar në shumë gjuhë të botës, të gjithë mjekët që...

Reshje të dendura shiu, ja situata në Shqipëri

Siç kanë paralajmëruar dhe më herët autoritetet në Shqipëri vendi është përfshirë nga reshje intensive shiu dhe bore që do të zgjasin në tri...

Destinacione shqiptare/ Historia e Sahatit të Inglizit në Shkodër

Kulla apo Sahati i Inglizit siç njihet gjerësisht, ku në periudhën e regjimit komunist ishte  vendosur Muzeu Historik i Shkodrës, është një ndërtesë me...

127 vite nga lindja e historianit arbëresh Rosalino Petrota

Rosalino Petrota ishte publicist dhe historian arbëresh. Petrota lindi më 13 janar 1894.U diplomua për mjekësi, por u bë i njohur për krijimtarinë kushtuar...

Historia / Si u themelua Lidhja e Pejës 122 vite më parë

Në fund të shekullit 19-të tokat e banuara me shqiptarë u vunë përsëri në rrezik kur fqinjët ballkanikë filluan aktivisht të ndeshen për të...

Bullgari/ Mandrica, një përpjekje e fundit për të ruajtur origjinën shqiptare

Mandrica është një fshat i vogël në Bullgari por që historinë e ka shqiptare. Sot ka vetëm 75 banorë dhe ata që jetojnë atje...

Mbylli sezonin për shkak dëmtimi, tifozët i shkojnë në shtëpi Taulant Xhakës

Taluant Xhaka po kalon një periudhë shumë të vështirë, teksa ka mbyllur sezonin, për shkak të një dëmtimi në ligamentin e gjurit të majtë. Mesfushori...

Hylli i Dritës, një numër special në 80-vjetorin e vdekjes së At Gjergj Fishtës

Me rastin e 80-vjetorit të largimit nga jeta të Át Gjergj Fishtës është botuar numri i radhës i revistës “Hylli i Dritës”. Ky numër...

Të fundit

41 vjet më parë/ Nënë Tereza u nderua me çmimin e lartë civil në Indi

Më 25 janar 1980 Nënë Tereza ka marrë çmimin më të lartë civil në Indi, Bharat Ratna për punën e saj humanitare. Shenjtorja shqiptare,...

Britani / Aktori shqiptar Faton Gerbeshi: Si bashkëpunova me Cristiano Ronaldon

Aktori shqiptar Faton Gerbeshi, ka emigruar në Angli që në moshën 14 vjeçare. E ka nisur aktrimin në shkollë të mesme në ishullin britanik,...

Dokumentat e skaduara / Doracaj: Do të rinovohen të gjitha brenda muajit prill

Drejtori i Përgjithshëm i Gjendjes Civile, Bledar Doracaj nga Korça i bëri thirrje qytetarëve për rinovimin e dokumenteve të identitetit. Sipas Doracaj, karta ID...

Austria ashpërson masat, këto lloj maskash bëhen të detyrueshme

Austria ka përforcuar masat kufizuese të ndërmarra në kushtet e pandemisë së COVID-19. Siç raporton agjencia e lajmeve ANSA pavarësisht se vendi është në bllokim...

Akademia e Shkencave veprimtari shkencore në 85 vjetorin e Ismail Kadaresë

Në nderim të 85-vjetorit të akademikut Ismail Kadare, “Akademia e Shkencave e Shqipërisë”, do të organizojë një veprimtari shkencore me temën “Ismail Kadare, shkrimtar...