Gazetar

E premte, 23 Tetor, 2020
E premte, 23 Tetor, 2020

AUTHOR NAME

Gazetar

173 POSTIME
0 KOMENTET

Itali/ Nga mjekësia në letërsi, Arben Dedja boton librin me tregime

Arben Dedja, pas një karriere të gjatë si kirurg i përgjithshëm në Shqipëri, prej vitesh jeton dhe punon në Itali ku i është dedikuar...

Sot 149 vite nga lindja Homerit shqiptar Gjergj Fishtës

149 vjet më parë, më 23 tetor 1871, lindi në Fishtë të Zadrimës, një ndër penat më të fuqishme të letrave shqipe, poeti Gjergj...

Spanjë / Muzikantët shqiptarë koncert recital në universitetin e njohur

Pianistja e njohur shqiptare e cila prej vitesh jeton në Paris, Francë Maniola Camuset-Trebicka dhe violinisti i njohur shqiptar në Spanjë Florian Vlashi me...

Mahniti jurinë në Gjermani, shqiptarja zgjedh Tiranën për klipin e saj të parë

Rrezarta Bojaxhiu është 16-vjeçarja e cila la "gojëhapur’"në mars të këtij viti jurinë e “The Voice Kids Germany”, ka lindur në Islandë, por me...

Covid-19 / UNICEF dhe SHBA ndihma Shqipërisë për përballimin e pandemisë

Me mbështetjen e USAID, një fushatë e ndërmarrë në Shqipëri mbi sigurinë, shëndetin dhe higjienën arriti të angazhojë mbi një milion njerëz, dhe UNICEF...

Greqi/ Nis caktimi i takimeve për rinovimin e lejes së qëndrimit

Shtetasit shqiptarë në Greqi, të cilëve u ka mbaruar leja e qëndrimit do të kenë mundësi ta rinovojnë atë. Administrata e Decentralizuar në Athinë ka...

Itali/ Psikologu shqiptar sjell një botim mbi mbrojtjen e fëmijëve nga abuzimet

Elton Kazanxhi është nismëtar i krijimit të rrjetit të psikologëve shqiptarë në Itali. Ai ka lindur në Tiranë dhe në fillim të viteve ’90...

Serbi / Bekim Fehmiu frymëzon festivalin e Beogradit

Dhjetë vjet pas vdekjes së aktorit të njohur të epokës jugosllave Bekim Fehmiu, trashëgimia e shqiptarit të Kosovës vazhdon të frymëzojë një festival arti...

Foto dite/ Suzana Gjekaj nën-kolonelja shqiptare e ushtrisë amerikane

Shqiptarja Suzana Gjekaj jeton në SHBA dhe është emëruar nënkolonele e Ushtrisë Amerikane. Shumë shpejt mund ta shohim shqiptaren Gjekaj të fitoi gradën si...

Sport/ Vazhdon suksesi i Kosovare Asllanit me Real Madrid

Sportistja e njohur shqiptare Kosovare Asllani hyri në historinë e klubit madrilen pasi shënoi golin e parë në ekipin e femrave kundrejt Valencias. “Ka...

Të fundit

Në 199-vjetorin e lindjes së Dhimitër Kamardës, studiuesit arbëresh të shqipes

Dhimitër Kamarda ishte gjuhëtar e atdhetar arbëresh, botues i folklorit, me formim shkencor edhe në fushën e gjuhësisë indoevropiane. Vepra e tij kryesore, “Sprovë e...

Itali/”Shkodra Elektronike” sjell versionin ndryshe të këngës “Synin si qershia”

Grupi "Shkodra Elektronike" i njohur për sjelljen në një variant më modern të këngëve më të njohura tradicionale,  ka publikuar versionin e këngës shkodrane...

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është historia e luftës kundër injorancës, që pati arritje të...

Turqi/ Mësuesit e gjuhës shqipe marrin tekstet e dërguara nga QBD

Për t'i ardhur në ndihmë sa më shumë bashkatdhetarë që dëshirojnë të mësojnë gjuhën shqipe në Turqi, 282 tekste shkollore dhe plotësuese të paracaktuara...

Ermonela Jaho për operan greke: Ndihem kaq me fat që jam sërish në skenë

Një javë më parë, pas shumë muajsh heshtje dhe pritjeje, Opera Kombëtare greke ngriti siparin për operan "Madam Butterfly", me protagoniste sopranon shqiptare Ermonela...