Gazetar

E premte, 23 Tetor, 2020
E premte, 23 Tetor, 2020

AUTHOR NAME

Gazetar

173 POSTIME
0 KOMENTET

Gjermani/ Avokate Ademi sqaron të drejtat e emigrantëve dhe procedurat për vizë

Gjermania do ta zgjasë për tri vite të tjera Rregulloren e Ballkanit Perëndimor. Në një intervistë për gazetaren Anila Shuka, DW, avokatja e specializuar...

Kanada/ Anaida Deti, stomatologia që synon të hap rrjetin e saj të klinikave

Anaida Deti është larguar nga Shqipëria në 1997. Pasi jetoi mbi 5 vite në Itali, u zhvendos në Kanada. Studimet e saj në degën...

Athinë/ Ambasada gati dokumentat për aplikimet deri më 18 shtator

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare njofton se kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat e Identitetit për aplikimet...

Petta: Një tjetër rast pozitiv në Horën e Arbëreshëve

Kryetari i bashkisë së Horës së Arbëreshëve, Rosario Petta ka njoftuar në faqen e tij në Facebook se një tjetër rast është konfirmuar pozitiv...

Austri/ Drita Caca shqiptarja kandidade për Këshillin e Vjenës

Shqiptarja Drita Cacaj kandidon si Deputete në Këshillin e Vjenës. Shqiptarja nga Kosova nëpërmjet një video të shpërndarë në faqen zyrtare në Facebook i...

Foto dite/ Kanada 1999, djali nga Kosova puth zonjën që i dhuroi një biçikletë

Në këtë foto të realizuar në vitin 1999 shihet një djalë i vogël nga Kosova, i cili i lumtur pasi ka marrë dhuratë një...

Valejbollistja shqiptare Ndriollari pretendente për fanellën blu të Italisë

Denis Ndriollari, 24 vjeç, e lindur në Itali me origjinë shqiptare është një valejbolliste e njohur në vendin ku jeton. Ajo ka dëshirë që...

Video/ Ja cilat janë detajet e veshjes tradicionale të nuseve arbëreshe

Dy arbëreshe Alessandra Stratigo dhe Rachele Domestico në një video të titulluar “Ori Arbëreshë” (Stoli Arbëreshe) demonstrojnë etapat e veshjes së kostumit të nuses...

Gazeta italiane për Rozmari Jorganxhi: Arriti suksesin edhe në Trieste

Gazeta e qytetit italian të Triestes “Il Piccolo” i ka dedikuar një shkrim dirigjentes së parë shqiptare Rozmari Jorganxhi e cila ndërroi jetë më...

SHBA/ Ambasadorja shiptare Floreta Faber: Diaspora do të mbetet ura jonë lidhëse

Ambasada Shqiptare në SHBA ka zhvilluar një takim virtual me përfaqësues të Diasporës Shqiptare në SHBA në kuadër të bashkëpunimit të Ambasadës me organizatat...

Të fundit

Në 199-vjetorin e lindjes së Dhimitër Kamardës, studiuesit arbëresh të shqipes

Dhimitër Kamarda ishte gjuhëtar e atdhetar arbëresh, botues i folklorit, me formim shkencor edhe në fushën e gjuhësisë indoevropiane. Vepra e tij kryesore, “Sprovë e...

Itali/”Shkodra Elektronike” sjell versionin ndryshe të këngës “Synin si qershia”

Grupi "Shkodra Elektronike" i njohur për sjelljen në një variant më modern të këngëve më të njohura tradicionale,  ka publikuar versionin e këngës shkodrane...

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është historia e luftës kundër injorancës, që pati arritje të...

Turqi/ Mësuesit e gjuhës shqipe marrin tekstet e dërguara nga QBD

Për t'i ardhur në ndihmë sa më shumë bashkatdhetarë që dëshirojnë të mësojnë gjuhën shqipe në Turqi, 282 tekste shkollore dhe plotësuese të paracaktuara...

Ermonela Jaho për operan greke: Ndihem kaq me fat që jam sërish në skenë

Një javë më parë, pas shumë muajsh heshtje dhe pritjeje, Opera Kombëtare greke ngriti siparin për operan "Madam Butterfly", me protagoniste sopranon shqiptare Ermonela...