Gazetar

E martë, 26 Janar, 2021
E martë, 26 Janar, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

1269 POSTIME
0 KOMENTET

Itali / Shqiptarja e dyta në rang vendi në konkursin e kulinarisë

Shqiptarja Silvana Musej, prej vitesh jeton në Cuneo të Italisë. Ajo u bë kuzhiniere në mënyrë krejt të rastësishme kur punonte në lokal. Silvana...

Greqi/ Hapet klasa e gjuhës shqipe në Tevronit, Kretë

Në zonën e Tevronit, në Hania, Kretë në Greqi është inaguruar hapja e klasës së gjuhës shqipe. Nismëtari i hapjes së klasës së gjuhës shqipe...

Itali / Me poezinë kushtuar Nënë Terezës, shqiptari fiton “Veritas Splendor”

Poeti i ri shqiptar në Itali, Klaudio Findiku së fundmi ka fituar çmimin letrar ndërkombëtar “Veritas Splendor”, promovuar nga Universiteti Ndërkombëtar i Paqes në...

Përfundon edicioni i XXIV i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit”

Javën që lamë pas, nga data 15 deri më 18 tetor 2020, në Tetovë u mbajt Edicioni i XXIV i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë...

Spanjë/ Akademiku shqiptar Arben Merkoçi: Pandemia kërkon një përgjigje globale

Akademiku shqiptar Arben Merkoçi, kimist i specializuar në fushën e nanoteknologjisë dhe biosensorëve me veprimtari profesionale në Spanjë në një intervistë për Ora News...

Arbëreshët e New Orleansit, një shekull histori në gjurmët e të parëve

Arbëreshët e New Orleansit në SHBA nuk ikën nga Sicilia në mënyrë të organizuar. Fillimisht ikën më të guximshmit, aventurierët të cilëve më vonë...

Austri/ Nisin “Javët e Kulturës Shqiptare”

Këtë të diel kanë nisur me një turne shahu "Javët e Kulturës Shqiptare" në Austri. Një organizim kulturor që do të jetë një  vendtakim...

Një vështrim tjetër për librin e parë shqip: Meshari i Buzukut dhe Meshari Kroat

Prej shumë kohësh jam përpjekur të gjeja një libër shërbesash në ndonjë gjuhë të huaj, të botuar para mesit të shekullit XVI, që të...

Një pllakat në Bari, në nder të Florian Mesutit, shqiptarit që u vra nga mafia

Historia e Florian Mesutit nis njësoj si ajo e mijra shqiptarëve që kanë kapërycer Adriatikun me shpresën për një jetë ndryshe. I lindur në...

Sport/ Shqiptarja Anna Memija në garë si golashënuesja më e mirë

Futbollistja shqiptare Anna Memija është një ndër golashënueset më të mira në New Jersey. Në një listë me 50 emra, shqiptarja renditet në dhjetëshen...

Të fundit

Greqi/ Ambasada: Gati dokumentat ID deri më datë 24 dhjetor 2020

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë njofton se shtetasit të cilët kanë kryer aplikim për dokumente biometrikë (pasaportë dhe kartë identiteti) deri më...

Turqi/ Portieri shqiptar ndërron ekip, gati për aventurën e re

Portieri shqiptar Gentian Selmani pritet të ndryshojë skuadër, por sërish do të mbetet në Turqi. Sportisti i Menemensporit raportohet se ka arritur marrëveshje me klubin...

Itali/ Ambasada e Shqipërisë njofton mbërritjen e dokumentave ID

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë njofton qytetarët se kanë mbërritur  pasaportë dhe letërnjoftim për ata që kanë aplikuar deri më datën 18...

Greqi / Prezantimi i Organizatës “Jeta_Selanik” në festën e shumëgjuhësisë

Organizata “Jeta” në Selanik mori pjesë në festivalin e shumëgjuhësisë, i cili u organizua nëpërmjet platformës online “Zoom”. Pjesëtaret që përfaqësuan Organizatën “Jeta” u prezantuan...

SHBA / Masa më të rrepta kundër COVID-19

Administrata e Presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në...