Gazetar

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

AUTHOR NAME

Gazetar

5263 POSTIME
0 KOMENTET

20 vjeҫarja shkolla shqipe “Gjuha jonë” në Filadelfia

Ky vit shkollor përkon me 20 vjetorin e hapjes së Shkollës Shqipe “Gjuha Jonë” në Filadelfia (Philadelphia). Është një datë e shënuar jo vetëm...

Përmbledhja poetike e Sokol Demakut “Plagë zemre” tashmë është në duart tona

Kemi  në dorë përmbledhjen poetike ”Plagë zemre” e autorit Sokol Demaku, botuar nga Qendra Kulturore Shqiptare ”Migjeni në Borås të Suedisë, shtypurë në Shtypshkronjën...

FOL SHQIP – Një emision në shërbim të gjuhës dhe kulturës kombëtare!

Emisioni “Fol shqip”, kushtuar 28 Nëntorit – Ditës së shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë apo siç themi ne në gjuhën e përditshme, Ditën së...

Ermand Mertenika : Njihuni me pajisjet diagnostikuese te Fizioterapeutikes

Terapia fizike (PT), e njohur gjithashtu si fizioterapi, është një nga profesionet aleate shëndetësore e cila ndihmon në teknika manuale dhe pajisje të cilat...

Astrid Lindgren: ”Kurrë dhunë”

  Përkthyesi shqiptar me banim në Suedi, Qerim Raqi sjell në gjuhën shqipe fjalën falënderuese të autores Astrid Lindgren:”Kurrë dhunë” mbajtur me rastin e marrjes...

3 vjetori i LSHG dhe një ditë dedikuar gruas dhe mësueses shqiptare në Greqi

Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi (Ένωση Αλβανιδων Γυναικών στην Ελλάδα), organizoi një mbrëmje festive me rastin e festës së mësuesve, atë të Ditës...

14 vjet shtet, agjenda shtetërore për shënimin e Ditës së Pavarësisë

Tashmë kanë nisur përgatitjet për festimin e 14-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, ku tashmë në sheshet kryesore në kryeqytet ka filluar vendosja...

Restauruesit nxjerrin në dritë ikonën “Shën e Premtja me 4 shenjtorë”

Ikona “Shën e Premtja me 4 shenjtorë” po del në dritë në laboratorin e restaurimit të veprave të artit pranë Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë...

Nga futbolli në lagjen e varfër, te ekipi njohur, rrëfehet mesfushori shqiptar

Kur iu dha mundësia të transferohej në Slloveni te NK Mura, nuk u mendua dy herë. Henrik Merguti, i cili në muajin prill mbush...

Obelisku “New Born” këtë vit do t’i dedikohet gruas

“New Born” që në shqip e ka kuptimin e diçkaje “të porsalindur”, u bë objekti më i njohur menjëherë pas shpalljes së pavarësisë së...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...