Gazetar

E martë, 22 Qershor, 2021
E martë, 22 Qershor, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

1093 POSTIME
0 KOMENTET

Filmi shqiptar në festivalin e filmit në New York

Julian Biba, Drejtor i Përgjithshëm Festivalit të Filmit "New York True Venture Film Festival – NYTVFF" ka folur rreth festivalit të filmit që do...

FIFA intervistë me lojtaren e Kombëtares Shqiptare, Velaj: Krenare për origjinën

Statistikat e ndeshjeve shpesh kalojnë në klishe, dhe çdo lojë tjetër duket se përshkruhet si një betejë ose një luftë. Për fat të mirë...

A duhet të merret xhubleta në mbrojtje nga UNESCO?

A duhet që të merret xhubleta, në mbrojtje nga UNESCO? Koleksionistja dhe poetja Luljeta Dano, një jetë të tërë ja ka kushtuar kësaj pune....

Ambasada norvegjeze dhe IOM i dhurojnë Policisë pajisje mbrojtëse kundër Covid

Ditën e sotme në mjediset e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit nga ambasada norvegjeze është bërë dhurimi i 55,182 pajisje mbrojtëse personale...

Muzikë/ BBC reportazh për Sazet Shqiptare, “është e mrekullueshme”

Gjigandi mediatik BBC i ka dedikuar një emision muzikës folklorike shqiptare. Për pjesën më të madhe të shekullit të kaluar, Shqipëria ishte plotësisht e izoluar...

Gol dhe penallti, futbollisti shqiptar dërgon Barcelonën B në finale

Edhe pse nuk arriti të debutonte përkrah Lionel Messi-t në këtë sezon, Rey Manaj është heroi i ekipit B të Barcelonës. Sulmuesi shqiptar rezultoi vendimtar...

MTV Video Music Awards 2020/ Ava Max shqiptarja e parë e nominuar

Talenti dhe suksesi i saj, kanë bërë që këngëtarja me prejardhje shqiptare, Ava Max të nominohet edhe sivjet në një nga kategoritë e MTV...

Ambasada Gjermane jep lajmin e mirë / Rihapen aplikimet për vizë dhe pasaporta

Ambasada Gjermane në Tiranë ka njoftuar se ajo do të rifillojë të funksionojë normalisht dhe se nga data 27 korrik 2020, pra nga dita...

Dea Çibukçiu ilustruesja shqiptare që po ndikon tregun Londinez 

Dea Çibukçiu është një ilustruese mode e cila prej tri vitesh jeton në Londër dhe po ushtron profesionin e saj atje. Dea ka qenë në...

Dua Lipa artistja e parë shqiptare që nominohet për çmimin “Mercury Prize”

Stormzy, Dua Lipa, Laura Marling dhe Michael Kiwanuka janë ndër artistët më të spikatur që garojnë për çmimin “Mercury Prize” të vitit 2020, që...

Të fundit

Zvicër/ Filmi i regjisores shqiptare “Në kërkim të Venerës” shpërblehet me çmim

Filmi artistik “Në kërkim të Venerës” me skenar dhe regji nga Norika Sefa, i cili premierën botërore e kishte në festivalin ndërkombëtar të filmit...

Zgjedhjet në New York/ Rëndësia e votës së komunitetit shqiptar

Ditën e martë më datë 22 qershor qytetarët e New York-ut do të votojnë për të zgjedhur përfaqësuesit e rinj. Në këto zgjedhje është shumë...

Arbëresh/ “Pupugheji”, një ritual i veçantë në ditën e Shën Gjon Pagëzorit

Në kuadër të ditës së Shën Gjon Pagëzorit, më 24 qershor, në Pallagori fshatin që arbëreshët e quajnë “Pupugheji”, realizohet një ritual i veçantë:...

Foto Dite/ Festa e Abetares shqiptare në Athinë

Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në qendrat e mësimit në Rendi dhe Aspropirgo, Athinë kanë kremtuar festën e Abetares dhe mbylljen e vitit...

Takimi/ “Muzetë e sirtarëve”, Elidor Mëhilli dhe Ardian Vehbiu mbi historibërjen

Ardian Vehbiu dhe Elidor Mëhilli një bisedë për të paraqitur një alternativë të historibërjes zyrtare dhe të qasjes konvencionale ndaj memories kolektive Më 22 qershor,...