Gazetar

E martë, 22 Qershor, 2021
E martë, 22 Qershor, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

1093 POSTIME
0 KOMENTET

Goli i parë i Shqipërisë në Europian, UEFA kujton Sadikun në 2016-tën

Në vitin 2016, Shqipëria mori për herë të parë pjesë në finalet e një Europiani. Kuqezinjtë, asokohe të drejtuar nga trajneri Xhani De Biazi...

Vrasja e Caroline/ Gazetarja shqiptare: Na shokuan me tituj kundër shqiptarëve

Gazetarja shqiptare Ira Londo, raportoi nga Athina mbi ngjarjen që ka tronditur gjithë vendin fqinj, e më gjerë, vrasjen e 20-vjeçares Caroline nga bashkëshorti...

COVID-19/ Rregullat për diasporën që kthehet në BE nga Kosova

Në prag të pushimeve verore, Këshilli Evropian ka përditësuar rekomandimet për COVID-19 për qytetarët e shteteve të Bashkimit Evropian. Rekomandimet do të prekin në...

Nga sot lejohen vizitorë shqiptarë në Greqi, ja çfarë duhet të dimë

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën me dije se prej ditës së sotme 19 qershor, në Greqi do të lejohet të kalojnë...

Shkolla Shqipe “Artur Lleshi” në Itali pjesëmarrëse në festivalin e fëmijëve

Grupi i valleve Artur Lleshi në Trento po interpretojnë në Edicionin e 7-të të Festivalit Folklorik të fëmijëve të kombit shqiptar. Festivali organizohet nga...

DOKUMENTET/ 30 vjet Shqipëria në OSBE, ja çfarë shkruante CNN në atë kohë

Konferenca për Sigurimin dhe Bashkëpunimin në Evropë (KSBE), sot OSBE, që u mbajt në Helsinki në korrik 1975 ishte një ngjarje që identifikoi jo...

Francë/ Ermonela Jaho shkëlqen në “Musique en Fete”

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho ka shkëlqyer në edicionin e 10-vjetorit të spektaklit "Musique en Fete" në Francë. Premiera u shfaq mbrëmjen...

Maqedoni/ Ju ka skaduar afati i pasaportës?Lëvizni lirisht deri në fund të vitit

Ministria e Jashtme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar të gjitha shtetet në botë se të gjitha  pasaportat me afat të kaluar do të...

Austria një milion doza vaksinash për Ballkanin Perëndimor, fiton edhe Shqipëria

Austria do të ndajë një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për vendet e Ballkanit Perëndimor, ka thënë kancelari austriak Sebastian Kurz të premten. Ai...

Greqi/ Shkolla shqipe në Patra mbyll vitin shkollor

Shkolla Shqipe në Patra ka mbyllur vitin shkollor duke organizuar një ceremoni në terren të hapur këtë të dielë. Shkolla fton nxënësit, prindërit e të...

Të fundit

Zvicër/ Filmi i regjisores shqiptare “Në kërkim të Venerës” shpërblehet me çmim

Filmi artistik “Në kërkim të Venerës” me skenar dhe regji nga Norika Sefa, i cili premierën botërore e kishte në festivalin ndërkombëtar të filmit...

Zgjedhjet në New York/ Rëndësia e votës së komunitetit shqiptar

Ditën e martë më datë 22 qershor qytetarët e New York-ut do të votojnë për të zgjedhur përfaqësuesit e rinj. Në këto zgjedhje është shumë...

Arbëresh/ “Pupugheji”, një ritual i veçantë në ditën e Shën Gjon Pagëzorit

Në kuadër të ditës së Shën Gjon Pagëzorit, më 24 qershor, në Pallagori fshatin që arbëreshët e quajnë “Pupugheji”, realizohet një ritual i veçantë:...

Foto Dite/ Festa e Abetares shqiptare në Athinë

Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në qendrat e mësimit në Rendi dhe Aspropirgo, Athinë kanë kremtuar festën e Abetares dhe mbylljen e vitit...

Takimi/ “Muzetë e sirtarëve”, Elidor Mëhilli dhe Ardian Vehbiu mbi historibërjen

Ardian Vehbiu dhe Elidor Mëhilli një bisedë për të paraqitur një alternativë të historibërjes zyrtare dhe të qasjes konvencionale ndaj memories kolektive Më 22 qershor,...