Gazetar

E martë, 22 Qershor, 2021
E martë, 22 Qershor, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

1093 POSTIME
0 KOMENTET

Francë/ Gatime shqiptare në zemër të Lionit në ditën e Refugjatëve

Armand Hasanpapaj dhe nëna e tij Fatime në ditën e Refugjatëve si simbolikë vendosën të gatuajnë gatime tradicionale shqiptare, byrek, tollumba etj. Eventi u mbajt...

Destinacion shqiptar/ Kështjella e Ballexës, gjurmët e një qyteti

Albanologu kroat Milan Shuflaj në librin “Serbët dhe Shqiptarët”, thotë se historia e Ballexës mund të fillojë që në shek. e VII, pasi qyteti...

HISTORI/ Partitura më e vjetër e muzikës shqiptare

Ky shkrim synon të jetë një kontribut modest në historinë e muzikës shqiptare, dhe konkretisht në fillimet e semiologjisë sipas sistemit perëndimor. Historia fillon në...

Mediat britanike: Ernaldo Krasniqi një yll në ngjitje

Futbollisti shqiptar në Britaninë e Madhe, i Huddersfield Town Academy, Ernaldo Krasniqi ka fituar dy çmime ndërkombëtare. Mediat britanike shkruajnë se Ernaldo luan për Shqipërinë...

Edhe për turizëm, Gjermania heq kufizimet e udhëtimit me Shqipërinë

Nga sot, qytetarët shqiptarë mund të udhëtojnë në drejtim të Gjermanisë edhe për arsye turistike.Gjermania njoftoi heqjen e kufizimeve me Shqipërinë dy ditë më...

SHBA/ Atraksioni më i ri turistik, instalacioni i artistit shqiptar

“Six feet distance” e ka quajtur projektin e tij artistik që u instalua në qytetin e Franconias në New Hampshire artisti, Elis Gjoni, i...

20 qershori, Dita Ndërkombëtare e Refugjatëve

Në ditën botërore të refugjatëve shumë prej tyre nuk kanë shpresa për kthimin e në atdheun e tyre të mëparshëm. Miliona familje kanë humbur...

Një vit marrëveshje me Akademinë në Prishtinë, QSPA dhuron botimet ASHAK

Qendra e Studimeve dhe e Publikimeve për Arbëreshët i ka dhuruar librat e botuar në këtë vit të parë të punës së qendrës, për...

“Clara me mustaqe” nga Kosova fiton çmim në festivalin botëror të animacionit

Animacioni i bazuar në realitetin e Kosovës, por që shumë lehtë aty-këtu gjen lidhshmëri me situata të ngjashme në botë, është shpërblyer në “Annecy...

SHBA/ Filmi i animuar i Artur Muharremit merr çmimin e rëndësishëm

Artur Muharremi, piktori dhe regjisori i filmit të animuar, është vlerësuar me çmimin “Excellence Special Mention” në “The Best Short Competition” në Shtetet e...

Të fundit

Zvicër/ Filmi i regjisores shqiptare “Në kërkim të Venerës” shpërblehet me çmim

Filmi artistik “Në kërkim të Venerës” me skenar dhe regji nga Norika Sefa, i cili premierën botërore e kishte në festivalin ndërkombëtar të filmit...

Zgjedhjet në New York/ Rëndësia e votës së komunitetit shqiptar

Ditën e martë më datë 22 qershor qytetarët e New York-ut do të votojnë për të zgjedhur përfaqësuesit e rinj. Në këto zgjedhje është shumë...

Arbëresh/ “Pupugheji”, një ritual i veçantë në ditën e Shën Gjon Pagëzorit

Në kuadër të ditës së Shën Gjon Pagëzorit, më 24 qershor, në Pallagori fshatin që arbëreshët e quajnë “Pupugheji”, realizohet një ritual i veçantë:...

Foto Dite/ Festa e Abetares shqiptare në Athinë

Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në qendrat e mësimit në Rendi dhe Aspropirgo, Athinë kanë kremtuar festën e Abetares dhe mbylljen e vitit...

Takimi/ “Muzetë e sirtarëve”, Elidor Mëhilli dhe Ardian Vehbiu mbi historibërjen

Ardian Vehbiu dhe Elidor Mëhilli një bisedë për të paraqitur një alternativë të historibërjes zyrtare dhe të qasjes konvencionale ndaj memories kolektive Më 22 qershor,...