Gazetar

E premte, 3 Dhjetor, 2021
E premte, 3 Dhjetor, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

1573 POSTIME
0 KOMENTET

Myrto Uzuni, talenti beratas e bën “sefte” në javën e dytë të kampionatit

Myrto Uzuni ka gjetur golin e parë për këtë sezon në kampionatin hungarez. Talenti beratas realizoi me 11-metërsh në minutën 68-të në përballjen ndaj...

Foto Dite/ Petro Nini Luarasi me nxënësit e tij në shkollën e Negovanit në 1909

Petro Nini Luarasi fotografuar me nxënësit e tij në Shkollën e Negovanit më 1909 dhe letra e tij e rrallë si drejtues i shkollës,...

Sterjo Spasse, 32 vite pa shkrimtarin e shquar

Më 14 gusht lindi Sterjo Spasse, romancier dhe tregimtar shqiptar. Shkollën fillore e kreu në Korçë, për të vijuar më pas me shkollën "Normalja"...

Destinacion turistik/ Kisha e Shën Kollit në Mesopotam, histori dhe trashëgimi

Kisha e Manastirit të Shën Kollit (Mesopotam) në jug të vendit, monument kulture i kategorisë së parë pas restaurimit të plotë dhe konsolidimit të...

Barcelona federon në ekipin e parë për La Liga-n, Rei Manajn

Rei Manaj ka arritur diçka të jashtëzakonshme në karrierën e tij. Futbollisti i Kombëtares falë paraqitjeve dinjitoze me gol në miqësoret e verës me...

OKB nderon Nënë Terezën me pullë postare

Administrata Postare e Kombeve të Bashkuara, UN Stamps, nderon Nënën Terezë duke e vendosur në pulla postare foton e saj. Lajmi bëhet i ditur nga...

Gërmimet arkeologjike në varrezën mesjetare në Përmet, ja çfarë është zbuluar

Në varrezën mesjetare të zbuluar në Përmet vijojnë gërmimet arkeologjike. Specialistët e Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore dhe DRTK Gjirokastër kanë nxjerrë në dritë të...

COVID-19/Ademi: Duhen studime klinike për të studiuar dozën e tretë të vaksinës

Ornela Ademi, këshilltare shkencore pranë EMA-s në një lidhje të drejtpërdrejtë me Ora News foli për situatën pandemike dhe variantin e ri të virusit...

Një ode për dashurinë, del numri i ri i revistës arbëreshe “Katundi ynë”

Doli në qarkullim numri 167 i revistës arbëreshe “Katundi ynë”. Revista “Katundi ynë” është një ndër revistat më jetëgjata arbëreshe, e cila vijon të...

Situata e zjarreve në Shqipëri, ja vatrat aktive në veri

Ka vijuar puna e forcave operacionale për shuarjen e zjarrit në fshatin Patalej, njësia administrative Kolsh, bashkia Lezhë. Situata nuk paraqet rrezik për banesat. Zjarri...

Të fundit

La Zvicrën për Shqipërinë/ Historia e menaxherit më të ri turistik

Krist Dodbibaj, pas studime në një ndër shkollat më të mira të profilit Hoteleri-Turizëm në Botë që ndodhet në Zvicër, do të kthehet në...

Francë/ Gati dokumentet për aplikimet deri më 5 nëntor

Ambasada shqiptare në Francë ka njoftuar mbërritjen e dokumenteve për aplikimet deri më 5 nëntor dhe ato mund të tërhiqen fizikisht pranë ambienteve të...

Omicron-Varainti më i ri i Coronavirusit, arsye për shqetësim, jo për panik

Me fillimin e sezonit të festave te fundvitit, dhe ndërsa vjeshta kthehet në dimër, Koronavirusi na ka kujtuar sërish se ka në plan të...

Greqi/ Vazhdon angazhimi i Ambasadës për stimulimin e mësimit të gjuhës shqipe

Angazhimi dhe mbështetja e Ambasadës shqiptare për stimulimin e mësimit të gjuhës shqipe vazhdon. Oficerja Koordinuese për Diasporën, znj. Joneda Dodaj,wshtw takuar me nxënësit e...

Britani/ Nesër “Royal Albert Hall” këndon shqip

Këngëtarja Vjollca Robelli-Mripa, e njohur me emrin artistik si AJO do të ngjitet mbrëmjen e nesërne në një prej skenave më të njohura botërore...