Gazetar

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

AUTHOR NAME

Gazetar

1577 POSTIME
0 KOMENTET

Shqiptarët në Melburn dhe gabimi i Australisë në trajtimin e CoVid-19

Ardian Latifi, Menaxher i eksperimenteve klinike në fushën e Onkologjisë,  në një intervistë ka folur për betejën që po zhvillon Australia ndaj Covid-19, shqiptarët...

“New York Times”/ Vendet që duhet të vizitoni, midis tyre Shqipëria dhe Kosova

Gazeta prestigjoze Amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull se ku qytetarët amerikanë mund të kalojnë pushimet në kohë pandemie. Dy prej vendeve...

3.6 miliardë pasuri/ Aktori shqiptar fejohet me vajzën e regjisorit Spielberg

Aktori shqiptar në Hollywood, Genc LeGrande dhe vajza e producentit të njohur Steven Spielberg, Destyr, kanë zyrtarizuar fejesën e tyre. Genc LeGrand është një aktor...

Histori suksesi / Njihuni me Rreshteren shqiptare më të re, në New York

Shqiptarët nëpër botë vazhdojnë të na bëjnë krenar me arritjet e tyre. Rasti më i fundit është ai i Xhoana Tozaj, punonjëses së policisë...

Dy futbollistë i thonë “po” Kosovës

Kemal Ademi pak javë më parë zgjodhi të luajë përfundimisht me Kombëtaren e Zvicrës, edhe pse kishte pasur bisedime që t’i bashkohet asaj të...

Elina Duni vjen në Tiranë, koncerti i saj i parë që prej 8 marsit

Këngëtarja e njohur shqiptare Elina Duni nëpërmjet një statusi në "Facebook" ka bërë me dije se do të jetë në Pezë, Tiranë, për një...

Francë/ Rrjeti i Studentëve Shqiptarë organizon aktivitetin e radhës

Organizimet vullnetare të anëtarëve të Diasporës shqiptare në vendet pritëse janë të shumta. Rrjeti i Studentëve Shqiptarë në Ile de France organizoi aktivitetin e...

Ermonela Jaho publikon albumin e saj të ri “Anima Rara”

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho, me banim në New York, ka bërë të ditur lajmin për publikimin e albumit të saj të ri “Anima Rara”. Ajo...

SHBA / Studentët që mund të ndjekin shkollën online, duhet të largohen nga vendi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi më i prekur nga CoVid-19 me mbi 3 milion të infektuar dhe mbi 133 mijë të vdekur. Momentalisht...

Eksodi 1990 / Historia e vajzës që lindi 30 vite më parë në Ambasadën Gjermane

30 vite më parë, Tirana do të printe fillimin e ndryshimeve demokratike, kur shqiptarët mposhtën frikën dhe zgjodhën lirinë në perëndim. Më 2 korrik 1990...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...