Gazetar

E hënë, 15 Gusht, 2022
E hënë, 15 Gusht, 2022

AUTHOR NAME

Gazetar

1577 POSTIME
0 KOMENTET

“Ndërtimi i një ëndrre”/ Ekspozita shqiptare në Stamboll

Në Stamboll të Turqisë është çelur më 7 korrik 2020 një ekspozitë e kuruar nga artisti shqiptar, Artan Shabani. Ekspozita përqendrohet në realizmin shoqëror shqiptar...

A është e ardhmja e Kosovës tek bujqësia?

Deutsche Welle ka realizuar një reportazh për pronarin e një fermë në fshatin Sferkë në Kosovë. Ai është Berat Hasani dhe ka një histori...

Kënga e shqiptares në Netflix, hap filmin e famshëm

Këngëtarja e re dhe e talentuar shqiptare Enisa, nëpërmjet një statusi në rrjetin social “Twitter” ka bërë me dije se kënga e saj ka...

Fotot e rralla / Si dukej Ismail Qemali në rininë e tij

Në Qendrën për Hapje edhe Dialog janë ekspozuar katër fotografi të Ismail Qemal Vlorës. Kjo ekspozitë hapet pas një përpunimi të thellë grafik dixhital të fotove...

Historia / Shqiptarët në Gjenevë shpikin kamerën termike që zbulon CoVid-19

Hamzë Jashari, Drejtues i kompanisë “Mirtechologies SA” me seli në Gjenevë ka rrëfyer për gazetën Dielli sesi arritën në zbulimin e kamerës detektuese për...

Publikimi i Harvard: 3 të mirat që sjell ndërtimi i aeroportit të Vlorës

Universiteti i Harvard ka publikuar një shkrim në lidhje me të mirat që do të sillte ndërtimi i një aeroporti në Vlorë, sidomos për...

Vetëm 20 vjeç / Njihuni me shqiptaren në Kanada që programon lojra për Apple

Gazeta “The Guardian” i kushton një shkrim studentes shqiptare Albiona Ajeti e cila jeton  në Charlottetown të Kanadasë. Albiona dhe vëllai i saj zhvillojnë...

Financial Times/ Librat që duhen lexuar në verë, rekomandon “Kukulla” e Kadaresë

Gazeta prestigjioze "Financial Times", sugjeron në listën e 9 librave të verës romanin "Kukulla" të autorit Ismail Kadare, përkthyer nga shqipja nga John Hodgson...

Dhoma e Biznesit të Diasporës bashkon Dhomat e rajonit

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptar, Fondi i Zhvillimit të Diasporës në bashkëpunim me Ministrin e Shtetit për Diasporën, z. Pandeli Majko kanë zhvilluar...

Gjermani/ Tenori Granit Musliu në dy role kryesore në shfaqjen e Universitetit

Artistë të ndryshëm, si tenorë, soprano e muzikantë shqiptarë, shkëlqimin më të madh e kanë arritur jashtë vendlindjes. Në mungesë të Teatrit të Operës,...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...