Gazetar

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Gazetar

7287 POSTIME
0 KOMENTET

Skype lehtëson thirrjet, funksionon pa e instaluar aplikacionin

Me njerëzit e izoluar në shtëpi e në zyra, dhe me mbylljen e shkollave për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, video-thirrjet janë...

Rita Ora duartroket për nënën e saj mjeke dhe gjithë mjekët në Britani

Nëna e Rita Orës, psikiatrja Vera Sahatçiu, është rikthyer në vijën e parë të luftës me COVID-19, duke iu bashkuar Shërbimit të...

Shtyhet afati për vlefshmërinë e certifikatës për transportin ndërkombëtar

Të gjitha subjekteve të transportit ndërkombëtar të mallrave që iu ka skaduar pas datës 12 mars 2020 afati i vlefshmërisë së ECMT/CEMT, IFT (International...

Historia/Erdha i uritur në ’98-ën, sot dua të dhuroj bukë për ata që kanë nevojë

Edmond Prenga është një 39-vjeçar shqiptar i cili mbërriti në Itali si emigrant, ndërsa tani është pronar i një furre buke në Romë. Ai ka vendosur...

COVID -19 / Ambasada jonë në SHBA jep detaje për komunitetin

Ambasada jonë në SHBA në një mesazh të bërë publik në faqen zyrtare në Facebook ka thënë se “Të paktën nëntë anëtarë të komuniteti...

SHBA / Infermierja shqiptare në vijën e parë të luftës kundër Covid-19

Infermierja shqiptare që punon në Teksas, SHBA, Armida Bahja Hoxha, është një frymëzim për shërbimin ndaj pacientëve. Edhe pse në ditët e fundit të...

Lazim Destani: Dhoma e Biznesit të Diasporës të bëhet advokues i investitorëve

Sipërmarrësi i suksesshëm shqiptar në Diasporë, Lazim Destani, në një intervistë dhënë për Gazetën e Diasporës, vë theksin tek domosdoshmëria e krijimit të një...

Poeti arbëresh Lluka Perrone në 100-vjetorin e lindjes

Poezia arbëreshe, në rrafshin diakronik të saj, paraqitet si fragment fort i cilësuar dhe i vlerësuar i njësisë së universit të letërsisë...

Shoqata e Mjekëve shqiptarë në Gjermani asistencë mjekësore për bashkatdhetarët

Nisur nga situata e krijuar nga koronavirusi, Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani ka njoftuar se anëtarët e kësaj shoqate do të angazhohen për...

Mjekja shqiptare në Gjermani tregon arsyen pse nuk duhet bërë testim masiv

Mjekja shqiptare Aurora Meta Dollenberg në një lidhje të drejtpërdrejtë me një nga TV shqiptare, foli për...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....