Gazetar

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

AUTHOR NAME

Gazetar

6663 POSTIME
0 KOMENTET

Covid-19 ndryshon buxhetin e 2020

Kanë hyrë në fuqi ndryshimet në buxhetin e vitit 2020, të përshtatura për të përballuar emergjencën që krijoi pandemia Covid-19. Ndryshimet që u botuan në...

Situata me COVID-19, “ngrijnë” për dy javë tenderat publike

Qeveria ka vendosur të shtyjë për 15 ditë zhvillimin e tenderave nga të gjitha agjencitë shtetërore në kuadër të masave të marra për ndalimin...

Samsungu apo iPhone më i mirë? Ja faktet

Për ta vendosur njëherë e mirë fituesin, janë marrë në krahasim celularët Iphone 11 dhe i sapo nxjerri në treg: Samsung Galaxy S20. Ekran më i...

COVID-19, çfarë ndikimi do të ketë mbi ekonominë dhe a ka një rreze shprese?

Ndërsa shtetet mbyllin dyqanet, kufijtë e iu luten qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi, ekonomia globale po duket gjithmonë e më pak e shëndetshme. Dow Jones...

Covid – 19 po nxit inovacionin! Lituania prodhon pajisje 3D për hapjen e dyerve pa doreza

Një biblotekë publike në Lituani ka vendosur të ndihmojë bizneset fqinje me disa pajisje dyersh, të cilat ndihmojnë në mospërhapjen e infeksionit....

Specialisti shqiptar i shëndetit në Londër: Masa po japin efekte pozitive

Nuk ka informacion sa shqiptarë mund të jenë infektuar në Londër. Mjeku Laidon Shapo, specialist i Shëndetit Publik në...

Turi i Vajit të Ulliri në Tiranë

Shqipëria po njihet për kulinarinë e saj të vecantë, dhe një nga arsyet kryesore që e bëjnë gatimin tonë special, janë përbërësit origjinalë dhe...

Intervistë / Flutura Açka, flet për rëndësinë e gjuhës

https://www.youtube.com/watch?v=8Wkfnbp6uro Poetja, shkrimtarja dhe botuesja shqiptaro-holandeze, Flutura Açka në një intervistë flet për gjuhën dhe ndikimin që ka pasur mërgimi në krijimtarinë e saj. “…E pasuron...

Banka e Shqipërisë do të ndërhyjë nëse kriza do të thellohet më tej

Qëllimi i uljes së normës bazë të interesit me 0.5% duke e çuar atë në minimume historike, synon uljen e kostos së...

Histori / Alternativat për drejtimin e lëvizjes shqiptare në Diasporë

Prej kohësh në gjirin e mërgatave shqiptare të vendeve të ndryshme ishte hedhur mendimi për një qendër drejtuese të lëvizjes kombëtare në...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...