Gazetar

E martë, 21 Mars, 2023
E martë, 21 Mars, 2023

AUTHOR NAME

Gazetar

6649 POSTIME
0 KOMENTET

Britani/ Shqiptarët pa dokumenta kanë të drejtë të kërkojnë shërbim shëndetësor

Shumë shoqata të shqiptarëve në Diasporë janë angazhuar në ndihmë të komuniteteve, në këtë kohë ku e gjithë bota po kalon me...

SHBA / Stilistja shqiptare qep maska për mjekët

Stilistja shqiptare Ariana Ademaj, në ShBA, në këtë situatë të pandemisë, është angazhuar për të qepur maska falas për mjekët e spitaleve...

Fillon riskedulimi i kredive, udhëzimi i BSH: 7 hapat që do të ndiqen nga bankat

Banka e Shqipërisë u ka nisur bankave të nivelit të dytë  një udhëzim sipas të cilit bankat...

Austri/ Shqiptari ofron programe kompjuteri falas për ata që punojnë nga shtëpia

Pandemia e shkaktuar nga virusi COVID-19 nuk ka ndryshuar vetëm jetën e  njerëzve, por edhe mënyrën se si punojnë. Mijëra njerëz në mbarë botën...

Koronavirus / Ja si po ndihmohen familjet shqiptare në New York

Imami shqiptar, Dr. Tahir Kukaj, pjesë e Departamentit të Policisë së Qytetit New York, në ndihmë të...

Shqiptarët në “normalitetin” e pazakonshëm të Suedisë

“Të vetmen gjë që e kanë ndaluar është të pish pije në banak në bare. Afër banakut nuk mundesh të porosisësh, por...

Intervista / Mjekja shqiptare në Gjermani, Marsela Ceno: “Frika të manipulon”

Në intervistën e dhënë për DW, kirurgia Marsela Ceno ka treguar për Mjekët shqiptarë në Gjermani  të cilët kanë ngritur një rrjet asistence për të...

Organizata “Dora e shtrirë” ndihma për 350 shqiptarë në Bronx

Koronavirusi ka përparuar me shpejtësi në SHBA, ndërkohë pasojat e masave shtrënguese atje kanë vënë në vështirësi edhe komunitetin shqiptaro-amerikan.

Historia/ Motër e vëlla në luftë me coronavirusin, ai në Itali, ajo në Shqipëri

Ajo është infermiere në spitalin Infektiv në Tiranë, ndërsa ai mjek në spitalin Covid, në Pavia të Italisë. Kjo është historia e një motre...

Të fundit

Photo Day/ Shepparton Albanian Harvest Festival

The biggest festival of Albanian culture in Australia "Shepparton Albanian Harvest Festival" was held yesterday at Queens Gardens. Hundreds of Albanians were present, they...

Deputeti shqiptar i Suedisë hero, i shpëton jetën foshnjes në Mal të Zi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Suedisë, Adnan Dibrani ishte këtë fundjavë në Mal të Zi si pjesë e misionit vëzhgues të Asamblesë Parlamentare të...

Foto Dite/ Shepparton Albanian Harvest Festival

Është mbajtur ditën e djeshme në Queens Gardens, festivali më i madh i kulturës shqiptare në Australi “Shepparton Albanian Harvest Festival”.  Të pranishëm qindra...

Lahuta në UNESCO, ekspertët takim me komunitetin e rapsodëve

Fondacioni AADF dhe Ministria e Kulturës organizuan këtë fundjavë në Shkodër takimin e grupit të ekspertëve me komunitetin e rapsodëve dhe të trashëguesve të...

”Trevelinglifestyle”: Shqipëria destinacioni i vitit

Ka shumë destinacione evropiane të paprekura, por një vend në lindje është dëshmuar të jetë një nga më të mirët e vitit, Shqipëria, shkruan...