Gazetar

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Gazetar

7287 POSTIME
0 KOMENTET

Bebe Rexha rrëfen për betejën e prindërve me koronavirusin

Këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, ka konfirmuar se prindërit e saj kishin koronavirusin. Në muajin mars, krijuesja e hitit “Meant to be” përmes Twitterit,...

Dy futbollistët shqiptarë përballen sot për kupën e Austrisë

Më në fund pas pezullimit disa mujor futbolli austriak rikthehet sërish në fushën e gjelbër. Por përpara se të rifillojë Bundesliga austriake, sot në...

Bruksel / Ursula Von der Leyen: Do të rimodelojmë ekonominë europiane

Plani i rimëkëmbjes është frymëzuar nga qëndrueshmëria dhe investimet në shëndetësi dhe në transformimin digjital, deklaroi presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen. “Të...

Covid-19 / Humanizmi i besimtarëve shqiptarë që mahniti amerikanët në Michigan

Bujaria, zemërgjerësia dhe mirënjohja janë ndër virtytet më të larta të shqiptarit. Në një kohë kur bota përballet me një virus vdekjeprurës global, nuk...

Greqi / Punëtorët shqiptarë fitojnë “betejën” për pagën ditore

Punëtorët shqiptarë qëndruan për rreth një javë në grevë ku kërkonin ngritjen e pagës dhe të sigurimeve shoqërore, grevë së cilës i dhanë fund...

Dhoma e Biznesit të Diasporës: Ja ndikimi i Covid te sipërmarrjet shqiptare

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare, me mbështetjen e Fondit Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës, ka studiuar situatën dhe sfidat e biznesit në Diasporë...

Covid-19/ Zvicra i rikthehet normalitetit, kufijtë e Shengenit hapen më 6 korrik

Një ndër vendet europiane që ka vendosur t'i rikthehet normalitetit pas bllokimit thuajse 3 mujor nga pandemia Covid-19, është Zvicra. Aktivitetet e Zvicrës do të...

Destani uron kreun e inteligjencës amerikane: Zgjedhja e duhur ne kohën e duhur

Sipërmarrësi dhe filantropi i njohur shqiptar Lazim Destani ka uruar shefin e ri të inteligjencës amerikane John Ratcliffe për detyrën e re.  Në mesazhin e...

QBD online me mësuesit në SHBA për problematikat e mësimdhënies së gjuhën shqipe

Qendra e Botimeve për Diasporën në vijimësi të mbledhjeve online me drejtuesit dhe përfaqësuesit e mësuesve në Diasporë, me qëllim marrjen e informacionit dhe...

Futboll / Talenti shqiptar në fushë me ekipin elitar anglez të Birmingham

Geraldo Bajrami shihet si lojtar për të cilin do të flitet shumë në të ardhmen. Mbrojtësi  i Shqipërisë U-21 është parë duke u stërvitur...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....