Gazetar

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

AUTHOR NAME

Gazetar

6663 POSTIME
0 KOMENTET

Ekonomi/18% më shumë eksporte të prodhimeve bujqësore krahasuar me marsin 2019

Kryetari i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla tha sot se prodhimet bujqësore shqiptare shënojnë rritje krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të...

Java e madhe arbëreshe, vazhdon tradita shekullore e pashkëve

Një nga elementet që ka ndikuar në ruajtjen shumëshekullore të gjuhës dhe traditave tek arbëreshët është edhe...

Grupi arbëresh “Peppa Marriti” koncert online

Grupi i njohur arbëresh “Peppa Marriti” vjen me një koncert online sonte në shtëpinë e çdo shqiptari. Lajmi është bërë i ditur nga gazeta “Albania...

Hungari / Shtyhen afatet e lejeve të qëndrimit

Qeveria e Hungarisë, ka bërë të ditur se të gjitha lejet e qëndrimit të lëshuara nga autoritetet e Hungarisë, do të jenë...

Tedi Papavrami: “Më duket një katastrofë e madhe, e shoh dhe në ëndërr”

Violinisti i njohur shqiptar Tedi Papavrami, ka treguar se si po përballon këtë kohë pandemie.

SHBA / Dy shqiptaret që kthyen dyqanin në “fabrikë” maskash për komunitetin

Përhapja e shpejtë e koronavirusit e ka shndërruar përdorimin e maskës në një domosdoshmëri jetike. Shumë spitale në të gjithë botën, po përballen me...

SHBA / Infermierja shqiptare në “frontin e luftës” në Bronx

  Albana Martinaj është një prej dhjetra punonjësve shqiptarë në sistemin shëndetësor amerikan. Si të gjithë kolegët e saj në mbarë botën ajo...

Ambasadorja Amerikane mjekëve shqiptarëve: Ju jemi mirënjohës më shumë se kurrë

Ambasadorja e SHBA në vendin tonë, Yuri Kim në një përkujtim mbi Ditën Botërore të Shëndetit, ka...

Britani / Detina dhe Argita Zalli libër falas me këshilla për sëmundjet tumorale

Dy motrat shkencëtare, Argita dhe Detina Zalli të cilët gjatë këtyre ditëve të pandemisë kanë qenë prezente në media dhe rrjete sociale me këshilla...

“Spitale lëvizëse”, vijnë gjashtë autoambulancat e para nga Turqia

Kanë mbërritur në Shqipëri 6 autoambulancat e parë lëvizëse, pjesë e grantit që qeveria turke ka akorduar...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...