Gazetar

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Gazetar

7275 POSTIME
0 KOMENTET

Covid-19/ Sot riatdhesohen 164 shqiptarë nga Arabia Saudite

164 shtetas shqiptarë në Riyadh, veçanërisht studentë, do të riatdhesohen sot pas një periudhe thuajse dy mujore bllokimi për shkak të pandemisë globale Covid-19. Ambasada...

Ambasadorja amerikane Yuri Kim: Tre përparësitë e mia në Shqipëri

Ambasadorja amerikane Yuri Kim zbulon tre përparësitë kryesore të punës së saj në Shqipëri. Vetëm disa ditë pasi filloi mandatin si Ambasadore...

Trashëgimia gjuhësore e arbëreshëve të Italisë

Trashëgimia gjuhësore e arbëreshëve të Italisë, është dëshmi edhe për historinë e gjuhës shqipe. Papas Emanuele Giordano, personalitet i shquar i kulturës arbëreshe, i...

SHBA/Mjekja shqiptare Linda Ciu tregon eksperiencën në vijën e parë kundër COVID

Dr. Linda Ciu është mjeke pediatre që jeton në Massachusetts. Si shumë koleg të saj në mbarë botën gjatë periudhës së pandemisë dhe ajo...

QBD boton falas përrallat dy gjuhëshe për fëmijët shqiptarë të Diasporës

Qendra e Botimeve për Diasporën mundëson për këtë 1 qershor për fëmijët shqiptarë që jetojnë jashtë trojeve shqiptare serinë “Klasikët Dygjuhësh”. Seria përfshin përrallat më të...

Austri 1917, gazeta Vëllazënija boton lajmin për vdekjen e Dom Nikollë Kaçorrit

Më 29 maj të vitit 1917 ndahej nga jeta Dom Nikollë Kaçorri, atdhetar, klerik, diplomat, nënshkrues i aktit të Pavarësisë dhe zëvendëskryeministri i parë...

Arbëreshët e Molises kreativ në pandemi, krijojnë fjalor për koronavirusin

Pandemia Covid-19 ka ndryshuar jetën e miliona njerëzve në mbarë botën. Prej afro dy muajsh, shumëkush u detyrua të qendronte mbyllur në shtëpi, përfshi...

Sondazhi / Sa janë prekur nga pandemia sipërmarrësit shqiptarë në Zvicër

Gjetjet fillestare të sondazhit i cili përfshin ndërmarrës shqiptarë në industri të ndryshme, e që operacionet e tyre biznesore i kanë të shtrira në...

Bebe Rexha rrëfen për betejën e prindërve me koronavirusin

Këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, ka konfirmuar se prindërit e saj kishin koronavirusin. Në muajin mars, krijuesja e hitit “Meant to be” përmes Twitterit,...

Dy futbollistët shqiptarë përballen sot për kupën e Austrisë

Më në fund pas pezullimit disa mujor futbolli austriak rikthehet sërish në fushën e gjelbër. Por përpara se të rifillojë Bundesliga austriake, sot në...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...