Gazetar

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

AUTHOR NAME

Gazetar

6663 POSTIME
0 KOMENTET

Drejtuesit e Dhomës së Biznesit të Diasporës ndihmojnë familjet shqiptare

Situata e vështirë e krijuar nga koronavirusi ka bërë që shumë shqiptarë kudo në botë të marrin aksione solidare për t'i ardhur në ndihmë...

Shqiptari vdiq në SHBA, pas 12 ditësh luftë me koronavirusin

Jani Depo, është një nga shqiptarët që ka humbur jetën në SHBA, ku jetonte prej vitesh, pa...

Greqi / Policia: Tejkalimi i afatit të qëndrimit, ja hapat që duhen ndjekur

Më në fund, polica greke jep sqarimet e veprimeve që duhet të bëjnë shtetasit shqiptarë për të mos u...

Nafta / OPEC po konsideron uljen e prodhimit pas rënies drastike të çmimeve

Prodhuesit kryesorë të naftës së papërpunuar do të mbajnë të enjten një telekonferencë të rëndësishme për të diskutuar një ulje të mundshme...

“Shqiponjat” nga Shën Sofia, 25 vite aktivitet për ruajtjen e kulturës arbëreshe

Grupi “Shqiponjat” lindi në komunitetin arbëresh të Shën Sofis së Epirit në pranverën e vitit 1994 dhe u bë një shoqatë e...

SHBA / Kursi i Gjuhës Shqipe në Arizona State University për herë të parë online

Kursi intensiv i gjuhës shqipe në Arizona State University, ASU për studentët, mësuesit, dhe nxënësit e klasave të shkollave të mesme, dhe...

Financial Times: Tirana mund të jetë kryeqendër biznesi pas pandemisë

Edhe nëse jemi në gjendje ta luftojmë pandeminë e koronavirusit, efektet e saj ka të ngjarë të nxisin një rikonceptim të mënyrës sesi bota...

SHBA / Biznesmeni shqiptar: Jam në shërbim të komunitetit për të ndihmuar

Biznesmeni shqiptar në Amerikë, Burim Zuta po jep kontributin e tij për të ndihmuar shqiptarët në New York të cilët janë prekur nga koronavirusi. Në...

Historia / Dr. Faik Turdiu, 35 vite kirurg në spitalin e Zagrebit

Historia e panjohur e djalit nga Tirana, asistent i mjekëve të njohur kirurg, Dr. Loci dhe Frederik Shiroka, i...

SHBA / Mark Gjonaj: Paketa lehtësuese edhe për bizneset e komunitetit shqiptar

Mark Gjonaj, Kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht këshilltar i Bashkisë së New York-ut, flet për situatën dhe vështirësitë e...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...