Gazetar

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

AUTHOR NAME

Gazetar

6271 POSTIME
0 KOMENTET

Koronavirusi, Netflix dhe YouTube marrin vendimin për videot

Netflix dhe YouTube kanë njoftuar se do të reduktojnë cilësinë e videove në Europë për të paktën muajin e ardhshme. Kjo masë vjen për...

Selenica: Mjekët e familjes në Itali po trajtojnë në banesa pacientët me simptoma të lehta të COVID-19

E gjendur përballë fuksit të madh të të infektuarve me COVID 19 në spitale, Italia ka nisur...

Ekipi i gastronomit tetovar, në shërbim të popullatës gjermane

Djaloshi tetovar me vendbanim në Gjermani, Armin Sadiki, pronar i disa lokaleve hotelierike në rrethinën e Werderit në Potsdam, ka organizuar një...

Institucionet ndërkombëtare financiare të gatshme të mbështesin sektorin privat në Kosovë pas përhapjes së pandemisë së Coronavirusit

Institucionet ndërkombëtare financiare janë duke vlerësuar sfidat dhe nevojat konkrete të sektorit privat, ashtu që të krijojnë...

Tre shqiptarë synojnë suksesin botëror me startup “Ipervox”

E ardhmja e shërbimit të klientëve online quhet Ipervox. Një startup ky italo-shqiptar, aktiv në fushën softuer për aplikimet e zërit, themeluar nga tre të rinj...

FAO: Jemi përballë krizës globale të ushqimeve, çmimi i grurit po rritet

Sulmi në supermarkete në mbarë botën është një paralajmërim i ri për rritjen masave kufizuese për të kundërshtuar përparimin kërcënues të koronavirusit, jo vetëm...

Femrat drejtojnë 1/3 e bizneseve në Shqipëri, Tirana mban “rekord”

Gratë  kanë pasur një ecuri pozitive në jetën e biznesit, duke ndjekur dhe treguar modele suksesi. Mbi 41 mijë biznese  në të gjithë Shqipërinë,...

Terenc Toçi – një jetë për Shqipërinë

Terenc Toçi (1880 – 1945) jurist dhe shkrimtar polemik. Më 1911 organizoi dhe drejtoi lëvizjen revolucionare shqiptare në malet e Shkodrës....

Gjermani: Mjeku shqiptar tregon situatën e krijuar nga Covid-19

Mjeku shqiptar, Arjan Mullahi, Shefi i Klinikës së Kirurgjisë, Ortopedisë dhe Traumatologjisë në spitalin St. Josef – Krankenhaus në Linnich të Gjermanisë,...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...