Mirela Shtembari

E premte, 3 Dhjetor, 2021
E premte, 3 Dhjetor, 2021

AUTHOR NAME

Mirela Shtembari

7 POSTIME
0 KOMENTET

INTERVISTA/ Saimir Pirgu, shkëlqen si “djali i keq” në Royal Opera House

Tenori shqiptar Saimir Pirgu ka shkëlqyer në rolin e Steva-as, në operan “Jenufa”, të kompozitorit cek, Leos Janacek, produksion i Royal Opera House. Shtypi britanik...

Në Mbretërinë e Bashkuar sot fillon vaksinimi

Sot fillon në Mbretërinë e Bashkuar dhënia e vaksinës për t’u mbrojtur nga Covid -19. Vaksinimet e para përbëjnë një kthesë shumë të rëndësishme...

Britani/Mjekja shqiptare: Karantina do të ketë pasoja tek familja dhe komuniteti

Arlinda Cerga Pashoja është pedagoge dhe hulumtuese në Institutin për Higjienën dhe Mjekësinë  Tropikale në Londër (London school of Hygiene and Tropical medicine). Ajo është...

Një histori shqiptare në Britani

Ishte 3 mars i vitit 1993 kur erdha në Londër. Shqipëria ishte ende duke dalë nga gjendja e izolimit total të viteve të komunizmit. Unë...

Britani / Fillon prova e parë e vaksinës kundër COVID-19

Në Britaninë e Madhe ka filluar testimi tek njerëzit i një vaksine të mundshme kundra korona virus-it. Kjo është e para provë në Europë, dhe...

Britani e Madhe / Katër shqiptarë kanë humbur jetën nga COVID-19

Ministri i jashtëm britanik Dominic Raab,  që është në krye të qeverisë, pasi kryeministri Johnson është në spital, u shpreh se është ende herët...

Londra dhe Koronavirusi: Sfidë apo eksperiment?

Britani e Madhe - Mirela Shtembari Mes shqetësimit global për Koronavirusin, Londra në fillim të jepte pershtypjen e një eksperimenti në një laborator gjigant. Ndërsa Europa...

Të fundit

La Zvicrën për Shqipërinë/ Historia e menaxherit më të ri turistik

Krist Dodbibaj, pas studime në një ndër shkollat më të mira të profilit Hoteleri-Turizëm në Botë që ndodhet në Zvicër, do të kthehet në...

Francë/ Gati dokumentet për aplikimet deri më 5 nëntor

Ambasada shqiptare në Francë ka njoftuar mbërritjen e dokumenteve për aplikimet deri më 5 nëntor dhe ato mund të tërhiqen fizikisht pranë ambienteve të...

Omicron-Varainti më i ri i Coronavirusit, arsye për shqetësim, jo për panik

Me fillimin e sezonit të festave te fundvitit, dhe ndërsa vjeshta kthehet në dimër, Koronavirusi na ka kujtuar sërish se ka në plan të...

Greqi/ Vazhdon angazhimi i Ambasadës për stimulimin e mësimit të gjuhës shqipe

Angazhimi dhe mbështetja e Ambasadës shqiptare për stimulimin e mësimit të gjuhës shqipe vazhdon. Oficerja Koordinuese për Diasporën, znj. Joneda Dodaj,wshtw takuar me nxënësit e...

Britani/ Nesër “Royal Albert Hall” këndon shqip

Këngëtarja Vjollca Robelli-Mripa, e njohur me emrin artistik si AJO do të ngjitet mbrëmjen e nesërne në një prej skenave më të njohura botërore...