Mimoza Kelmendi

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

AUTHOR NAME

Mimoza Kelmendi

64 POSTIME
0 KOMENTET

Emigrimi, tranzicioni dhe pesha e femrës shqiptare  

Nëse do të vështrojmë historinë e shoqërisë shqiptare duke nisur nga krijimi i shtetit shqiptar e deri sot, do të vëmë re se vendi,...

Gjermani / COVID-19, Mjeku Besmir Elmazi tregon si nisi “epidemia e skiatorëve”

Mjeku Besmir Elmazi nga Prespa e Maqedonisë së Veriut u diplomua për Mjekësi në Tiranë, në vitin 2009. Pas një përvoje disa vjeçare si...

Të huajt në Gjermani, të domosdoshëm

Gjermani - Mimoza Kelmendi Dekada më parë ekonomia gjermane lulëzonte, por vendi kërkonte forca punëtore. Republika Federale kishte nënshkruar që në vitin 1955 marrëveshje punësimi...

Migracioni në Gjermani dhe sfidat e fëmijëve shqiptarë

Gjermani - Mimoza Kelmendi   Pak histori .... Pas regjistrimit të fundit të popullsisë papritur u bë e qartë: Në Gjermani jetojnë më pak njerëz, se sa...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...