Mimoza Kelmendi

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

AUTHOR NAME

Mimoza Kelmendi

67 POSTIME
0 KOMENTET

2 korrik 1990 / 30 vjet nga eksodi më i madh i shqiptarëve drejt Europës

2 korriku 1990 shënon vërtet fillimin e kthesës së madhe në Shqipëri. Kjo datë është një moment shumë i rëndësishëm i një procesi që...

50 vite në Gjermani, historia e suksesit të Nazmi Nuhës

Fillimet e migracionit shqiptar nisin para më shumë se 50 viteve, kur në tokën gjermane do të mbërrinin „gastarbeiter“-t e parë nga ish Jugosllavia....

Të mësojmë të jetojmë së bashku, vendas dhe të huaj

Në fakt këtë titull e huazova nga një projekt i disa viteve më parë në Gjermani, pjesë e të cilit isha edhe unë. Qëllimi:...

Profil / Dhurata Lazo, një histori suksesi shqiptar në skenat e Europës

Talenti i padiskutueshëm i pianistes tashmë të njohur, Dhurata Lazo ka tërhequr vemendjen jo vetëm të publikut gjerman, por mbi të gjitha të kritikëve...

Gratë viktima të dhunës dhe shumë larg barazisë me burrat

Një studim i ri i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tregon sa akute janë në të vërtetë problemet në botë: një në tre gra është...

Deutsche Welle në shqip në 28 vjetorin e saj

Të punosh në media gjermane, veçanërisht në “Deutsche Welle”, shkurt DW, është fat dhe privilegj për këdo që ka zgjedhur si profesion gazetarinë. Por,...

Fëmijët shqiptarë në Gjermani dhe sfidat e nënave në rritjen dhe edukimin e tyre

1 Qershori është Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve dhe kjo ditë njihet e tillë në mbi 30 vende të botës, nga Kina deri në SHBA....

Edhe muslimanët i përkasin Gjermanisë dhe Europës

BE bashkë me Norvegjinë dhe Zvicrën që numëronte në 2010 rreth 405 milionë banorë, ndër to 18,2 milionë myslimanë ose 4,5 % të gjithë...

Dora D’Istria, një personalitet i lartë i kulturës europiane në Diasporë

Elena Gjika ose siç njihet ndryshe me pseudonimin letrar Dora D’Istria është personaliteti më i lartë i kulturës europiane të shekullit XIX. Ajo është...

Roli i shoqatave dhe vetëorganizimi i shqiptarëve, një sfidë e re e demokracisë

Edhe në këtë kohë Pandemie në disa qytete të Gjermanisë pati protesta në fundjavë kundër kufizimeve e rregullave strikte për shkak të Coronës. Një nga...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...