Mimoza Kelmendi

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

AUTHOR NAME

Mimoza Kelmendi

67 POSTIME
0 KOMENTET

Gjuha shqipe dhe sfidat e saj pas Kongresit të Drejtshkrimit

Sa herë që bëhet fjalë për shqipen e sotme letrare, në përgjithësi, përmendet edhe Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe i viti 1972. Kjo...

Vendosja e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Gjermanisë – një ogur për shqiptarët

Para 35 vitesh mes dy vendeve, përkatësisht Republikës Federale të Gjermanisë dhe Republikës së Shqipërisë do të diskutohej vendosja e marrëdhënieve diplomatike, të cilat...

Ismail Kadare: Ikja ime nga Shqipëria 30 vite më parë ishte e detyrueshme

Tridhjetë vjet më parë, në shator 1990, Ismail Kadare largohet nga Shqipëria për në Paris. Në bisedë me gazetaren Mimoza Kelmendi shkrimtari shpjegon Shqipërinë...

Violinistet e talentuara në Shqipëri dhe sukseset e tyre në Gjermani  

Kultura është një rrugë shumë më e sigurt, por edhe më afatgjatë se sa politika e ditës për integrimin e Shqipërisë në Evropë. Ne...

Teuta Abazi, kandidate e socialdemokratëve gjermanë në zgjedhjet komunale

Më 13 shtator në Republikën e Renanisë Veriore-Vestfalise,(NRW),  që me gati 18 milionë banorë, mbahet si rajoni më i populluar në Gjermani do të...

Gjermani / Eda Zari: Të kënduarit për mua është forma më e ëmbël e emrit “Liri“

Eda Zari, e njohur si këngëtare Jazz-i ka hyrë tashmë në kategorinë e shqiptarëve të famshëm përtej kufijve të Shqipërisë dhe Gjermanisë. Ajo ka...

Ndahet nga jeta një nga pionierët e Cirkut shqiptar, Kosta Papanikolla

Kosta Papanikolla, i njohur me pseudonimin siç e thërrisnin të gjithë kolegët “Daja” i takon brezit të themeluesve të Cirkut në Shqipëri. Bashkë me...

Gjermani / URACult, një shoqatë ambicioze që lidh gjenaratat dhe kulturat

URACult e.V. është një shoqatë e re që bën bashkë shqiptarët në qytetin e Këlnit dhe landit NRW në Gjermani.Të rinj nga Kosova, Maqedonia...

Shqipëria para 30 vitesh në sytë e një gjermaneje

Adelheid Feilcke (sot Drejtuese e Departamentit të Europës në Multimedian gjermane, Deutsche Welle) pati vizituar Shqipërinë për herë të parë në vitin 1988 si...

Kasem Hoxha, histori suksesi i një artisti shqiptar në Gjermani

Sot aktori Kasem Hoxha numëron mbi 50 role filmash televizivë dhe kinemaje në ekranet gjermane dhe shqiptare. Madje në Shqipëri sapo ka mbaruar projektin...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...