Mimoza Kelmendi

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

AUTHOR NAME

Mimoza Kelmendi

67 POSTIME
0 KOMENTET

 Shansi gjerman dhe shqiptarët

Pesë vjet më parë më 31 mars u nda nga jeta Hans Dietrich Genscher (1927-2016)  i njohur ndryshe si “babai i diplomacisë gjermane”. Genscher...

Diaspora duhet të votojë, por edhe të dëgjohet

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pendeli Majko u shpreh ditë më parë se, nëse KQZ-ja nuk do bëjë realitet votën e Diasporës, kjo çështje do të...

 Çfarë na bën më të lumtur në migrim

Unë personalisht i takoj brezit që fatin e jetës e kërkon aty ku ndjehet i lumtur, ndryshe nga kufijtë e ngushtë të vendlindjes. “E...

Kadare 85

Ashtu si bënte Tomas Mani, edhe shkrimtari Ismail Kadare shkruan në mëngjes dy ose tri ore dhe kështu nis e përditshmja e tij krijuese...

Tmerri i Aushvicit dhe strehimi i hebrejve në Shqipëri

Në vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi një rezolutë që shpallte 27 janarin si ‎Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit në nderim të viktimave...

Historia / Si u bë çiftelia pjesë e Filarmonisë së Hamburgut

Hava Bekteshi është shqiptarja e parë e cila ka futur çiftelinë në Filharmonin e Hamburgut. “Në Elbphilharmonie, në Hamburg jam paraqitur me çifteli nën tingujt...

Jusuf Jusufi, sfidat e një shqiptari nga Maqedonia në Gjermani

I lindur në Zhelinë të Tetovës më vitin 1965 dhe i diplomuar në Fakultetin e Pedagogjisë, Jusufi do të merrte në vitet 90' rrugën...

Gjermania, një komb i dashuruar pas klasikes

Nëse do ti referohesh vetëm shifrave zyrtare, bindesh  menjëherë se ç'vend zë kultura në Gjermani. Këto shifra na japin një tablo të qartë të...

Kultura e pranimit në vend të përjashtimit e diskriminimit

Titullin e këtij shkrimi e huazova nga libri me të njëjtin titull( "Kultur der Anerkennung statt Menschenfeindlichkeit" ) që kohëve të fundit  ka dalë...

Gratë emigrante në Gjermani – Viktima të dhunës dhe diskriminimit

Shifra të frikshme të rasteve të dhunshme ndaj grave dhe mbi pabarazinë apo diskriminimin e grave edhe në vende si Gjermania. Edhe pse të...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...