Mimoza Kelmendi

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

AUTHOR NAME

Mimoza Kelmendi

64 POSTIME
0 KOMENTET

Romët dhe sintët në Gjermani, si minoritet dhe si azilkërkues

Romët përbëjnë numrin më të madh të azilkërkuesve në Europë. Më shumë kërkesa ka në Gjermani, Suedi, Francë, Belgjikë, Zvicër e Luksenburg, por dhe...

3 maji Dita e Lirisë së Shtypit

Sa mirë që ekziston një ditë e tillë. Pra të paktën një herë në vit kujtohet në mënyrë solemne kjo e drejtë e njeriut,...

Albanian painter Sali Allmuça, a success story in Germany

Hundreds of paintings, dominated by powerful colors: red and blue: This stands out in the studio in Wuppertal of the painter Sali Allmuça. In...

Piktori shqiptar Sali Allmuça , një histori suksesi në Gjermani

Qindra piktura, në të cilat dominojnë ngjyrat e fuqishme: e kuqja dhe bluja: Kjo të bie në sy në studion në Vupertal të piktorit...

Ndahet nga jeta Selajdin Gashi,  përkthyes, poet e mik i shqiptarëve në Gjermani

Lajmi i së shtunës (10:04) se Selajdini nuk është më mes nesh, na tronditi thellë. Së pari familjen e tij, miqtë e ngushtë apo...

Si shënjoi rënia e murit të Berlinit karrierën e piktorit shqiptar Alfred Dade

Piktori shqiptar Alfred Dade është bërë shumë i njohur për artdashësit gjermanë, veçanërisht për ata të landit të Renanisë Veriore-Vetsfalisë. Ai ka hapur shumë...

“Albanisch Intensiv”, një libër jo vetëm për gjermanët që mësojnë shqip

Autori i librit, Dr. Pandeli Pani, ka studiuar Gjuhë dhe Letërsi Shqipe dhe Gjermane në Tiranë dhe Gjuhësi të Krahasuar Indo-Evropiane në Universitetin e...

 Shansi gjerman dhe shqiptarët

Pesë vjet më parë më 31 mars u nda nga jeta Hans Dietrich Genscher (1927-2016)  i njohur ndryshe si “babai i diplomacisë gjermane”. Genscher...

Diaspora duhet të votojë, por edhe të dëgjohet

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pendeli Majko u shpreh ditë më parë se, nëse KQZ-ja nuk do bëjë realitet votën e Diasporës, kjo çështje do të...

 Çfarë na bën më të lumtur në migrim

Unë personalisht i takoj brezit që fatin e jetës e kërkon aty ku ndjehet i lumtur, ndryshe nga kufijtë e ngushtë të vendlindjes. “E...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...