Mimoza Kelmendi

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

AUTHOR NAME

Mimoza Kelmendi

64 POSTIME
0 KOMENTET

Një tjetër shkollë e gjuhës shqipe çelet në Gjermani

Një premtim i dhënë, u bë realitet. Një tjetër shkollë e gjuhës shqipe ju shtua rrjetit të shkollave shqipe në Diasporë. Duke nisur nga...

Muri i Berlinit – 60 vjet Histori

Ndërtimi i Murit të Berlinit dhe ngritja e kufirit të brendshëm gjerman ishte momenti më i vështirë në kuptimin e vërtetë të fjalës në...

Gjermani / Edhe me tetë fëmijë, nënat shqiptare ja dalin mbanë

Prej pesë vjetësh, familja Plava nga Mitrovica jeton tashmë në shtëpinë e saj në Leverkusen, një qytet ngjitur me Këlnin. Më parë kjo familje...

Gjermani/ Kujtime për Boletinët nga rrëfimet e një prej nipave

Republika e Renanisë Veriore -Vestfalisë, ndryshe Landi i NRW me 17,9 milionë banorë është ndër Landet më të fuqishme të Gjermanisë. Ai arriti në...

Të kesh dy “atdhe”, është privilegj

Kur nëna ime më solli në këtë botë kisha vetëm një atdhe: Shqipërinë. Tani unë kam dy. Dhe nuk ka ditë që nuk e...

Gjermani/ Kleisa Kapllani: Fotografia dhe infermieria më mësuan të dua jetën

Nëse i krijon vetes kohë, arrin gjithçka. Me këtë në mendje Kleisa Kapllani, infermiere në profesion por jo vetëm, pasi fotografinë e ka në...

Një model suksesi mes biznesmenëve shqiptarë në Gjermani

Se sa e integruar dhe e suksesshme është mërgata shqiptare në Gjermani e tregon fakti i para pak kohe u bë zyrtarisht përurimi i...

It’s a great fortune to study in Germany

There is almost no branch for which study opportunities are not offered in Germany, often even in English. All branches have been transformed and...

 Fat i madh të studiosh në Gjermani…

Nuk ekziston pothuajse asnjë degë për të cilën nuk ofrohet mundësi studimi në Gjermani, shpesh edhe në gjuhën angleze. Të gjitha degët janë transformuar...

A është bota sot një vend më i mirë për fëmijët?

Përgjigjja e ekspertëve është një "po" e qartë, e shoqëruar me një "por". 1Qershori i këtij viti vjen në Gjermani me një lajm të gëzuar....

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...