Marjana Bulku

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

AUTHOR NAME

Marjana Bulku

90 POSTIME
0 KOMENTET

Këshilli Shqiptaro-Amerikan ndihma për familjet dhe të moshuarit në 3 qytete

Këshilli Shqiptaro-Amerikan, AAC me qendër në New Jersey, SHBA, ka ndihmuar familjet e varfra dhe pensionistët e vetmuar në Shqipëri për të...

Vatra, streha qindravjeçare e patriotizmit

Federata Panshqiptare Vatra njihet si organizata më jetëgjatë e krijuar nga shqiptarët e Amerikës nën drejtimin e dy korifejve të Fan Noli dhe Faik...

SHBA / Kronikë e një dite “lufte” në repartin COVID -19

Jeta njerëzore është gjunjëzuar përpara virusit që po terrorizon globin. Ekonomia është në pauzë. Vetëm pak shërbime janë aktive, ndërkohë që shumë të tjera...

SHBA / Mark Gjonaj dhe shoqatat shqiptare shpërndajnë ndihma për komunitetin

Kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës Mark Gjonaj në bashkëpunim me dy organizatat humanitare “Albanian American -Open Hand Association In.c" e "Muslims for Humanity"...

SHBA / Humb betejën me COVID-19 anëtari i Vatrës

Virusi COVID-19 i ka marrë jetën një anëtari të komunitetit shqiptar në ShBA. Shqiptari Vilson Hil Përlleshi, i cili po luftonte me koronavirusin ndërroi jetë...

Vlerat shqiptare që mbrojnë jetën edhe në kohë pandemie

Jeta globale ka marrë një ritëm tjetër, tashmë të cilin e pati projektuar disa vite më parë organizata botërore e shëndetësisë sipas të cilës...

SHBA / Censusi 2020, shqiptarët deklarojnë kombësinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndonëse po përballen me situatën e vështirë të shkaktuar nga pandemia COVID-19, kanë deklaruar se vazhdon procesi...

Katedra e parë e Albanologjisë në historinë e universiteteve amerikane

Gjatë muajit maj të këtij viti pritet të bëhet përurimi i Katedrës së Albanologjisë në Universitetin “DePaul” në Çikago. Kjo është hera e parë në...

Tabelat paralajmëruese shqip-anglisht në shkollën amerikane

Në shkollën fillore të qytetit Watertown në Connecticut, SHBA tabelat paralajmëruese në ambientet e shkollës janë në dy gjuhë, anglisht dhe shqip, për shkak...

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork

Ish-Presidenti amerikan, Bill Clinton dhe ish-Sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton kanë dhuruar mbi 400 pica punëtorëve shëndetësorë në spitalet e New York-ut.

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...