Marjana Bulku

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

AUTHOR NAME

Marjana Bulku

90 POSTIME
0 KOMENTET

SHBA/ Finishi i një procesi mësimor plot sfida

Në përmbyllje të vitit akademik 2020-2021 “Albanian-American Dual Language & Culture” dhe Shkolla Shqipe “Children of the eagle” nën kujdesin dhe drejtimin e Zonjës...

Eternal love for the homeland Kosovo

Everything has remained so warm and fresh perhaps because I keep those days and years of past as precious. Afternoon tea with my father...

Dashuria e përjetshme për vendlindjen Kosovë

Gjithçka ka mbetur kaq e ngrohtë dhe e freskët ndofta ngaqë i ruaj si të shtrenjta ato ditë e vite të shkuara. Çaji i...

Mesazhet e përjetshme të Nënë Terezës në Vatrën Panshqiptare

Nuk janë të shumtë autorët shqiptarë që kanë shkruar për të madhen shenjtore Nënë Terezë, por nuk ka shqiptar që nuk krenohet për të...

Gazetaria e lirë dhe pa-liria gazetareske

Gazetaria e lirë dhe pa-liria si dy shina paralele që ecin pafundësisht bashkë për të mos u ndarë kurrë dhe pa u përputhur me...

Adem Belliu, 24 vjet në shërbim të komunitetit shqiptar në Amerikë

Zoti Belliu keni dy dekada që qëndroni pas kamerave dhe ndiqni jetën dinamike të shqiptaro-amerikanëve dhe pak ju bie radha për të qenë përballë...

Mbi veprën studimore “The old bridge” të Arjeta Ferlushkaj

Me një audiencë optimale selia e Federatës Panshqiptare “Vatra” në bashkëpunim me Shoqatën e shkrimtarëve shqiptaro -amerikanë dhe “Albanian American Dual Language and Culture”...

Intervista / Të fotografosh të bukurën si Ilir Rizaj

Ilir Rizaj është një nga emrat më të njohur shqiptarë në botën e fotografisë. Pasardhës i denjë i të tjerë emrash të mëdhenj shqiptarë...

Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze dhe platformat virtuale mbi shëndetin

Marsi dhe prilli i vitit 2021 kanë qenë dy muaj intensivë pune për SHBSHK e cila këtë herë me iniciativë dhe koordinim të Dr.Ruki...

Një jetë, disa histori / Drita Gjongecaj, profil i një mësueseje në SHBA

Një prej qindra mësueseve shqiptare që vazhdojnë misionin e tyre fisnik në Diasporë është edhe Drita Gjongecaj. Themeluese dhe drejtuese e Shkollës Shqipe “Children...

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...