Ira Londo

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Ira Londo

110 POSTIME
0 KOMENTET

Ku është shtëpia jonë, nënë? Drama e emigrantit shqiptar në skenën greke

Një tjetër vepër e shkrimtarit të afirmuar Gazmend Kapllani pushton skenën greke. Libri “I keqi i vetes” përkthyer fillimisht në greqisht me titullin “Atdheu i...

Greqi/ Bllokohen certifikatat e vaksinimit të shqiptarëve

Greqia nuk njeh certifikatat e vaksinimit të shqiptarëve, akoma dhe të Pfizer e Astra Zeneca. Dëshmitë e para tepër shqetësuese, jo vetëm nga shtetasit...

Greqi/ Ministri i Shëndetësisë: Liri e plotë për të vaksinuarit

Liri e plotë për të vaksinuarit në Greqi, nga e shtuna 9 tetor e për 15 ditë me radhë. Ministri i Shëndetësisë, Thanos Plevris,...

COVID/ Greqia ashpërson masat edhe për adoleshentët

Ditën e dytë të vitit të ri shkollor dhe vetëm 1 ditë pas hyrjes së fuqi të kufizimeve mbrojtëse kundër Covid-19, Greqia ashpërson masat...

Këndoi shqip “25 gershetat”, Glikeria dhe Dasho Kurti koncert në Tiranë

Muzikanti i mirënjohur shqiptar në Greqi, Dasho Kurti, surprizon sërish. Në 15 shtator shoqëron këngëtaren e njohur greke Glikeria, në një koncert surprizë në...

Drejt mbylljes aplikimet për testin e greqishtes, kushti bazë i nënshtetësisë!

Sërish në epiqendër çështja e shtetësisë greke për emigrantët që jetojnë akoma dhe dekada të tëra në vend. Në muajin nëntor të interesuarit për nënshtetësinë...

Varianti kolumbian i covid-19 MU arrin në Greqi

Komiteti i Ekspertëve të Greqisë ka deklaruar sot se janë identifikuar 6 rastet e para me variantin e ri MU ((B.1.621) në vend. Paralelisht...

Greqi/ Nga shtatori nis vaksinimi i detyrueshëm

Me fluksin e jashtëzakonshëm të të infektuarve si dhe të pacientëve në spitalet greke shkaktuar nga varianti Delta, Greqia përballet me një valë të...

Greqi/Grabiti fëmijën e çiftit shqiptar, dënohet me 9 vite burg shtetasja greke

Ka marrë fund pak ditë më parë çështja thriller me vjedhjen e një foshnje shqiptare nga maternitet shtetëror i Greqisë. Një 45 vjeçare greke,...

Greqi / Shqiptari heroi i ditës në Evia, ishullin e përfshirë nga flakët

Ndërsa flakët vijojnë të përpijnë pyjet për ditën e nëntë në ishullin Evia, kamerat televizive zbulojnë pa rreshtur heronjtë e heshtur të kësaj tragjedie...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...