Ira Londo

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

AUTHOR NAME

Ira Londo

106 POSTIME
0 KOMENTET

Greqi/Kërkesa e Komunitetit Shqiptar: Busti i Skënderbeut të vendoset në Athinë

Një erë e re fryn në Komunitetin Shqiptar në Greqi, falë planit drastik për rritjen e nivelit të aktivizimit, në kuadrin e masave të...

Greqi/ Komuniteti shqiptar solidarizohet me protestën e ukrainasve në Athinë

Komuniteti shqiptar në Greqi merr pjesë në protestën e mesditës së sotme në Athinë kundër ndërhyrjes ruse në Ukrainë. Thirrjes për protestë pro paqes...

Greqi/Vrasja e 19-vjeçarit, në pranga një shqiptar, tjetri arratiset në Shqipëri

Vijojnë hetimet për arrestimin e huliganëve që vranë 19 vjeçarin grek Alqis Kambanu të hënën pas mesnate në Selanik. Me ndërhyrjen e Gjykatës së...

Greqi/ Në Patra udhëton “Vendi ku nuk vdiset kurrë”!

Regjisori shqiptar tepër i suksesshëm në Greqi, Enke Fezollari sfidon dhe triumfon akoma dhe në sezonin më kritik për skenat e teatrove. Me një shfaqje...

Mesazh dërguar shoqërisë greke: “Dhuna e tifozëve nuk ka kombësi!”

Një tjetër ngjarje e errët ka tronditur ditët e fundit mbarë opinionin publik në Greqi. Komuniteti Shqiptar në vend po ndjek me vëmendje operacionin...

Historia/ Nga “Dinamo” e Tiranës, mësuese vullnetare dhe aktiviste në Kretë!

Një intervistë nga Kreta sa e largët aq edhe e bukur mbetet një sfidë e mirëpritur. Me atleten, mësuesen, poeten, përkthyesen dhe aktivisten vullnetare...

Ku është shtëpia jonë, nënë? Drama e emigrantit shqiptar në skenën greke

Një tjetër vepër e shkrimtarit të afirmuar Gazmend Kapllani pushton skenën greke. Libri “I keqi i vetes” përkthyer fillimisht në greqisht me titullin “Atdheu i...

Greqi/ Bllokohen certifikatat e vaksinimit të shqiptarëve

Greqia nuk njeh certifikatat e vaksinimit të shqiptarëve, akoma dhe të Pfizer e Astra Zeneca. Dëshmitë e para tepër shqetësuese, jo vetëm nga shtetasit...

Greqi/ Ministri i Shëndetësisë: Liri e plotë për të vaksinuarit

Liri e plotë për të vaksinuarit në Greqi, nga e shtuna 9 tetor e për 15 ditë me radhë. Ministri i Shëndetësisë, Thanos Plevris,...

COVID/ Greqia ashpërson masat edhe për adoleshentët

Ditën e dytë të vitit të ri shkollor dhe vetëm 1 ditë pas hyrjes së fuqi të kufizimeve mbrojtëse kundër Covid-19, Greqia ashpërson masat...

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...