Eduard M.Dilo

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

AUTHOR NAME

Eduard M.Dilo

6 POSTIME
0 KOMENTET

Përkujtojmë me respekt Dr. Nihat Bakalli (1931-2018)

Ishte një mik i vlefshëm me ndjenja dhe preokupim të madh Atdhetar. Burrë i drejtë, i ditur, njeri me vlera të veçanta, objektiv për çështjen...

Një poezi e rrallë e Lasgush Poradecit për Naim Frashërin

Të nderosh dhe të kujtosh figurat e mëdha të kulturës dhe historisë sonë kombëtare është një obligim dhe detyrim më se i domosdoshëm. Duke kujtuar...

Kurbeti një plagë e madhe, Ja si shkruanin të parët tanë

Sa veshtirë është kur largohesh nga Atdheu, Mëmëdheu i dashur e nisesh për emigrim... Len mbrapa gjithçka. Gjithçka që nuk e shikon më. Ndaj gjithmonë...

Në Fier më 1937 në ditën e Flamurit

Një takim dhe bashkëbisedim i ngrohtë dhe tejet miqësor me Z. Latif Celo. I thjeshtë, i urtë, tepër komunikues e i shtruar në bisedë,...

Historia e Urës së Matit, një ndër më të bukurat në Ballkan 

E kujt nuk i ka bërë përshtypje kjo urë aq e bukur ndërtuar mbi lumin Mat? Është inauguruar më 26 maj, të vitit 1927 dhe...

Safete S. Juka, një figurë e madhe kombëtare

Si sot, 15-të vite më parë, në New York, ndërroi jetë shkencëtarja, studiuesja, piktorja, arkeologia, Prof.Dr. Safete S. Juka.   Kam pasur fatin të jem takuar...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...