Arbri Merkaj

E hënë, 25 Janar, 2021
E hënë, 25 Janar, 2021

AUTHOR NAME

Arbri Merkaj

7 POSTIME
0 KOMENTET

Elez Isuf Ndreu, Gjenerali me shajak që me vite nuk iu përkul serbit

Në vitet 1920 gazeta “Liria Kombëtare” që botohej jashtë vendit, në mes të tjerash shkruante: “Elez Isuf Ndreu, burrë dibran me karakterin e shqiptarëve...

Përmasat e vërteta të shtetarit shqiptar dhe të pathënat e qeverisë së Vlorës

Kur lëvizja për Pavarësi mori përmasa gjithëkombëtare, në të cilën morën pjesë gjithë shtresat e popullsisë, për lirinë e Shqipërisë luftuan krah për krah bujku...

Trojet reale të Shqipërisë sipas historianëve dhe personaliteteve botërore

Autorë të ndryshëm dhe specialistë të gjeografisë kanë shpjeguar me të dhënat e tyre për madhësinë e trojeve shqiptare. Sami Frashëri thoshte se “Shqipëria...

Historia e hershme – Pellazgët, Ilirët dhe Epiriotët

Pas vdekjes së Aleksandrit të Madh në shekullin e katërt para erës sonë, Mbretëria e Epirit filloi të rritej. Epiri përbëhej kryesisht prej fisit...

Një histori e emigrimit shqiptar në Itali

Emigrimi shqiptar në Itali u zhvillua gjatë një periudhe mjaft të gjerë dhe u zhvillua në faza të ndryshme, secila prej të cilave karakterizohej...

Isopolifonia dhe vazhdimësia në Diasporë

Iso-polifonia shqiptare është pjesë e muzikës tradicionale shqiptare dhe, si e tillë, është përfshirë nga UNESCO në trashëgiminë gojore dhe të paprekshme të njerëzimit. Rajonet...

Vota e Diasporës, shumë premtime por ende jemi pa zgjidhje

Mbi një milionë shqiptarë me të drejtë vote, ende sot nuk e kanë mundësinë të shprehin vullnetin për t’u përfaqësuar në parlamentin shqiptar, të...

Të fundit

41 vjet më parë/ Nënë Tereza u nderua me çmimin e lartë civil në Indi

Më 25 janar 1980 Nënë Tereza ka marrë çmimin më të lartë civil në Indi, Bharat Ratna për punën e saj humanitare. Shenjtorja shqiptare,...

Britani / Aktori shqiptar Faton Gerbeshi: Si bashkëpunova me Cristiano Ronaldon

Aktori shqiptar Faton Gerbeshi, ka emigruar në Angli që në moshën 14 vjeçare. E ka nisur aktrimin në shkollë të mesme në ishullin britanik,...

Dokumentat e skaduara / Doracaj: Do të rinovohen të gjitha brenda muajit prill

Drejtori i Përgjithshëm i Gjendjes Civile, Bledar Doracaj nga Korça i bëri thirrje qytetarëve për rinovimin e dokumenteve të identitetit. Sipas Doracaj, karta ID...

Austria ashpërson masat, këto lloj maskash bëhen të detyrueshme

Austria ka përforcuar masat kufizuese të ndërmarra në kushtet e pandemisë së COVID-19. Siç raporton agjencia e lajmeve ANSA pavarësisht se vendi është në bllokim...

Akademia e Shkencave veprimtari shkencore në 85 vjetorin e Ismail Kadaresë

Në nderim të 85-vjetorit të akademikut Ismail Kadare, “Akademia e Shkencave e Shqipërisë”, do të organizojë një veprimtari shkencore me temën “Ismail Kadare, shkrimtar...